V roku 2018 poletia do vesmíru prvý turisti. No s kým tam poletia? Pretek o prvý turisticky let do vesmíru začal už pred pár rokmi a v roku 2018 by sme mali konečne spoznať víťaza. Budúci rok firma Richarda Bransona, Virgin Galactic, plánuje po prvý krát vziať posádku turistov na okraj vesmíru s ich vesmírnou raketou SpaceShipTwo. Virgin Galactic sa vždy sústredilo na vesmírny turizmus, no v ich snažení ich možno predbehne SpaceX. SpaceX plánuje poslať v roku 2018 dvoch turistov na cestu okolo mesiaca a späť.

“To čo bolo dlho považované len za výplod fantázie, sa v roku 2018 stane realitou.”

 — Phil Larson

Vesmírny turizmus s Virgin Galactic

Per Wimmer, Dánsky podnikateľ a filantrop, si svoj lístok do vesmíru objednal už dávno. Narodil sa v roku 1968. Jeho firma Wimmer Financial, ktorá sa venuje obchodovaniu s akciami a finančnému poradenstvu, bola založená 4. októbra 2007, presne 50 rokov po tom, čo Sputnik po prvý krát úspešne vyletel do vesmíru. Wimmer je jedným z prvých turistov, ktorí už teraz zaplatili za svoj lístok na palube vesmírnej lode SpaceShipTwo firmy Virgin Galactic. Wimmer by sa mal stať jedným z prvých vesmírnych turistov v histórii ľudstva.

“Je veľmi ťažké byť v dnešnej dobe dobrodruhom na Zemi. Väčšina sveta bola už objavená. Ja som si rozhodne precestoval poriadny kus sveta. Na Zemi som prežil už mnoho dobrodružstiev, no letieť do vesmíru je to najväčšie dobrodružstvo. Vesmír bude v roku 2018 ďalšia hranica možností, ktorú posunieme o niečo ďalej… Prvé čo sa stane keď sa dostanete do vesmíru je pocit beztiaže. Ste voľný ako vták. Sledujete nádhernú Zem, modré vody, kontinenty a v pozadí vidíte temnotu vesmíru. Neviem si predstaviť miesto kde by som chcel byť viac ako tam.”

No nie každý si môže niečo takéto dovoliť. Per Wimmer je multimilionár a jeho príprava na prvý turistický let do vesmíru nebola rozhodne lacná záležitosť. Už teraz ho stála viac ako milión amerických dolárov. Samozrejme najskôr si treba zakúpiť lístok, čo samo o sebe nie je lacné, no potom musí človek absolvovať množstvo drahých tréningov. No pokiaľ pôjde všetko podľa plánov, v roku 2018 vyštartuje SpaceShipTwo firmy Virgin Galactic aj s Perom Wimmerom na palube k hranici našej atmosféry, kde sa bude Wimmer môcť z diaľky pozrieť na našu krásnu modrú planétu.

Rok 2018 bude rokom vesmírneho turizmuRok 2018 bude rokom vesmírneho turizmu

Vesmírny turizmus podľa SpaceX

Aj keď plány firmy Virgin Galactic sú veľkolepé, SpaceX sa snaží posunúť vesmírny turizmus na úplne nový level a to ešte pred tým než vôbec raketa Virgin Galactic vyštartuje. SpaceX plánuje poslať 2 turistov už budúci rok na let okolo mesiaca, našej najväčšej prirodzenej družice. Bývalý poradca v otázkach vesmíru prezidenta Baracka Obamu, Phil Larson, sa k tomuto vyjadril nasledovne:

“Je naozaj neporovnateľné ako náročnejšie je dostať sa k mesiacu, ako len na nízky orbit. Energia potrebná na let, palivo, výkon, materiály… všetko je na úplne inom levely.”

Iba 24 astronautom sa podarilo preletieť túto takmer 385 000 km dlhú cestu a dostať sa k mesiacu. Pokiaľ by SpaceX uspelo, bolo by to po viac ako 40 rokoch čo sa ľudia opäť vrátia k mesiacu. No misia SpaceX je zahalená tajomstvom. Nikto neviem kto vlastne so SpaceX poletí, no musí to byť niekto kto má dostatok finančných prostriedkov na zaplatenie súkromného štartu rakety Falcon Heavy, ktorej samotný štart stojí 90 miliónov amerických dolárov. To nehovoríme samozrejme o cene Dragon 2 kapsuly, ktorú budú títo turisti obývať a cene výcviku.

Mnoho ľudí, vrátane nás, pochybujú o tom či SpaceX dokáže túto sľúbenú cestu naozaj uskutočniť v roku 2018. Spoločnosť ešte stále ani nepreukázala schopnosť lietať s ich najťažšiu a najvýkonnejšou raketou Falcon Heavy a Dragon 2 kapsula nebola tiež ešte odskúšaná. No pokiaľ sa táto súkromná misia udeje, či načas alebo neskôr, bude to naozaj nebezpečné dobrodružstvo. Musíme si uvedomiť, že do vesmíru za celú ľudskú históriu dokopy letelo len cca 550 ľudí a z toho 18 tieto lety neprežilo. Štarty rakiet sú ešte stále veľmi nebezpečné. Kým nebudú štarty garantované, možnosť úmrtia na palube vesmírnej rakety či už od SpaceX alebo iných súkromných firiem lietajúcich do vesmíru bude reálnou hrozbou.

Rok 2018 bude rokom vesmírneho turizmuRok 2018 bude rokom vesmírneho turizmu

Nebezpečenstvá vesmírneho turizmu

Vo vesmíre je hrozbou všetko. Od kedy sa dostanete do stavu beztiaže vás na obežnej dráhe ohrozuje každý kúsok hmoty. Pozostatky iných vesmírnych rakiet a satelitov na obežnej dráhe dosahujú rýchlosti cca 28000 km/h. No tak isto je nebezpečná strata hustoty kostí a svalov, čo môže mať potenciálne zničujúci dopad na vaše celkové zdravie.

“Musíte byť ochotní riskovať, keď sa snažíte posunúť hranice možného. Rodina a priatelia sú naozaj znepokojený mojím rozhodnutím. Musel som podpísať zmluvu kde beriem tento risk na seba, som si vedomí toho čo robím.”, povedal Per Wimmer.

Tento trend posledných 20 rokov, kedy súkromné spoločnosti lietajú pravidelne do vesmíru, vyznačuje novú éru vesmírneho cestovania. To, že je týchto firiem mnoho a musia bojovať o zákazníkov a ponúkať stále lepšie služby, podporuje neustálu inováciu a napomáha k znižovaniu cien. Čím viac ľudí poletí do vesmíru a čím skôr zvládneme bezpečný vesmírny turizmus, tým skôr sa vytvorí stabilný vesmírny priemysel. Umožní nám to lietať na mesiac, asteroidy či Mars a to všetko vďaka tomu, že budeme postupne znižovať ceny letov do vesmíru a risk, ktorí musia ľudia v týchto vesmírnych lodiach podstúpiť.

Je veľmi pravdepodobné, že cestovanie do vesmíru pre obyčajných ľudí sa stane realitou v priebehu ďalších 10 rokov. Čím viac ľudí sa do vesmíru dostane, čím viac ľudí uvidí túto našu krehkú, malinkú, modrú planétku z veľkej diaľky, z úplne nového uhlu pohľadu, tým skôr si uvedomíme, ako národ jednej planéty, ako malinký sme v kontexte vesmíru a ako dôležitá a jedinečná je naša planéta. To nám, ako druhu, snáď pomôže zmeniť náš prístup k jej ochrane.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here