Nové stredisko výskumu a vývoja pre SpaceX začína rásť v okolí Seatlu v štáte Washington. Stredisko rastie pri ústredí firmy Jeffa Bazosa, Blue Origin čo je priama konkurencia SpaceX. Toto však nie je jediné zariadenie SpaceX, ktoré prevádzkuje v štáte Washington. SpaceX už jedno stredisko v Redmonde má a druhé v tomto meste rastie. Spreváckovaním ďalšieho strediska v tomto štáte, špeciálne v takejto v blízkosti ústredne Blue Origin, SpaceX len utvrdzuje silnú konkurenciu medzi týmito dvoma firmami.

Nové výskumné a vývojové stredisko SpaceX v Redmonde v tomto momente prechádza renováciou za približne 2,1 milióna amerických dolárov. Účel nového strediska SpaceX je zatiaľ nejasný a otvorený špekuláciám. Avšak viacero vecí naznačuje, že sa jedná o stredisko určené k vývoju satelitov pre odvážny plán SpaceX na vytvorenie globálnej konštalácie satelitov poskytujúcich vysokorýchlostný internet.

SpaceX plánuje vytvoriť 4425 satelitov a s pomocou ich rakety Falcon 9 ich vyniesť do vesmíru. SpaceX dostalo povolenie na vytvorenie a vypustenie satelitov už v roku 2016 a plánuje týmto businessom financovať svoj plán na kolonizáciu Marsu.

Takže sa jedná o naozaj len nepriamu konkurenciu pre Blue Origin, kedže Blue Origin bude satelity do vesmíru len nosiť, nie ich vyrábať, ako povedal Jeff Bazos. Aj keď tieto dve firmy si len nepriamo konkurujú v satelitnom businesse, preteky o to kto skôr vynesie ľudí do vesmíru sú v plnom prúde. Blue Origin už otestoval svoju kapsulu v prípade prerušenia štartu počas letu. Úspešne oddelil kapsulu, v ktorej budú astronauti počas letu a bezpečne s ňou pristál v októbri 2016. SpaceX plánuje použiť svoju kapsulu Dragon 2 na lety astronautov už v blízkej budúcnosti. Ako sme už písali SpaceX plánuje svoj prvý test bez astronautov, v novembri tohto roku a test s astronautmi na palube v máji 2018 (Link).

SpaceX už začalo hľadať aj nové talenty v Redmonde a viaceré z pozícií, ktoré propagujú na svojej stránke zahŕňajú špecialistov na výrobu satelitov. Dôsledky tohto zariadenia v Radmonde sú pre SpaceX dôležité, kedže financie, ktoré by ich globálny internetový business priniesol by ich eventuálne dostali až na Mars. SpaceX má v tomto momente toho veľa na tanieri, kedže raketový business má čo dobiehať po 4 mesačnej pauze spôsobenej výbuchom rakety Falcon 9 v septembri 2016. Tak isto ich plán na misie s posádkou na ISS nepočkajú a NASA očakáva výsledky a Dragon 2 kapsulu pripravenú na prvú misiu v roku 2018. Dúfajme teda, že toto všetko SpaceX a jej výkonný riaditeľ Elon Musk zvládnu a budú aj naďalej posúvať ľudstvo bližšie k novým horizontom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here