Od kedy Elon Musk, výkonný riaditeľ Kalifornskej vesmírnej spoločnosti SpaceX, predstavil svoju víziu kolonizácie Marsu a uverejnil video na konferencii v Mexiku, sme o tomto pláne nič nové nepočuli. Síce video uverejnené na kongrese hovorí o niektorých aspektoch cesty a o pár technických detailoch systému, no stále nám chýbajú podrobnejšie technické detaily. Detaily, ktoré by nám priblížili tento odvážny plán podľa ktorého by tisíce ľudí mali vyraziť k Marsu na obrovských vesmírnych lodiach, pristáť tam, vyložiť náklad, nechať tam ľudí, otočiť sa, vrátiť sa na Zem a opakovať to isté neustále dookola.

Toto je plán, ktorý Elon Musk odprezentoval na  “International Astronautical Congress”, teda Medzinárodnom astronautickom kongrese minulý rok v Mexiku. Systém, ktorý by mal SpaceX umožniť niečo takéto uskutočniť, a to dokonca pomerne “lacno”, sa nazýva Interplanetary Transport System, skrátene ITS a Elon Musk tvrdí, že cena lístka na jednej z jeho rakiet by sa mala pohybovať v okolí 250 000 amerických dolárov. Minulý mesiac Elon Musk reagoval na otázku na Twittery, ktorú mu položila univerzita “Rochester Institute of Technology” v New Yorku, o tom, kedy budú uverejnené detaily a architektúrne zmeny pre ITS, BFR a MCT. Avšak aby sme otázke porozumeli musíme si vysvetliť čo ITS, BFR a MCT vôbec sú.

Kurva veľká raketa a Medziplanetárny prepravný systém (ITS, BFR a MCT)
Keď Elon začal pred rokmi plánovať víziu pre ľudstvo o dobíjaní vesmíru, jeho úmysly boli trošku odlišné. Raketa, ktorú spoločne so zamestnancami začali plánovať v SpaceX mala mať jeden jediný účel a to, dopraviť ľudí na Mars a napomôcť tak k tvorbe prvej kolonizácie ľudstva na Marse. V rámci SpaceX sa tejto rakete začalo interne hovoriť Mars Colonial Transporter (MCT), teda Kolonizačný transpoter na Mars. No po dlhom vývoji sa z tejto rakety vykľulo niečo úplne iné. Elon si uvedomil, že jediný spôsob ako spraviť kolonizáciu Marsu možnou je rapídne znížiť cenu za cestu, a nato je potrebné spraviť raketu naozaj veľkú, ale hlavne, opakovateľne použiteľnú.

Elon Musk Blog, SpaceX - ITS
Zdroj: ytimg

Tento koncept opakovaného používania vesmírnych rakiet bol v tej dobe ešte len konceptom a aj keď SpaceX tvrdilo, že to dokáže, podarilo sa to až tento rok v marci, kedy SpaceX po prvý krát použilo už raz letený prvý stupeň rakety Falcon 9 a to počas misie SES-10. Po tejto misii sa všetko zmenilo.

Kedže raketa na Mars musí byť veľká, aj prvý stupeň rakety musí byť naozaj veľký a hlavne výkonný. Preto sa postupom času z MCT začalo formovať niečo úplne iné, až kým Elon verejne neoznámil zmenu mena. Vtedy na Twittery napísal “Ako sa ukázalo, MCT môže doletieť omnoho ďalej ako sme rátali, nie len na Mars, preto potrebuje nové meno… ”.

Novým názvom pre MCT sa stal: Interplantery Transportation System (ITS), teda Medziplanetárny prepravný systém.

Medziplanetárny prepravný systém je systém skladajúci sa z viacerých častí. Prvou z nich je štartovacia plocha, ktorá bude upravená na rýchle doplnenie paliva a rýchli náklad druhého stupňa na prvý. Ďalšou častou je samotný prvý stupeň, ktorý bude poháňaný motormi Raptor. No a poslednou častou je samotná raketa, tá tvorí vlastne až dve časti tohto systému. Dve časti preto, lebo raketa, ktorá bude sedieť na vrchu prvého stupňa bude mať dve verzie, tankovaciu a prepravnú. Prepravná raketa najskôr s posádkou smerujúcou na Mars doletí na obežnú drahú Zeme za pomoci prvého stupňa a počká kým sa prvý stupeň vráti na Zem, dotankuje, dostane na vrch novú raketu, teda tzv. tanker, ktorý opäť vynesie na obežnú drahú. Na obežnej dráhe sa tieto dve rakety stretnú a spoja. Pri tomto spojení tanker prečerpá všetky pohonné hmoty, ktoré má na palube do rakety smerujúcej k Marsu. Potom čo sa rakety oddelia, tanker vyrazí späť k Zemi, kde pristane na pristávacej ploche SpaceX a bude nanovo pripravený na ďalší let, zatiaľ čo prvá raketa aj s posádkou a s plnými nádržami vyrazí k Marsu.

Elon Musk Blog, SpaceX - ITS
Zdroj: SpaceFlight Insider

Kedže sa už nejedná len o jednu raketu, ale o celý systém, raketa prišla o meno, no nie nadlho. Po tom čo na verejnosť uniklo to, ako SpaceX raketu nazýva interne, vznikla silná základňa fanúšikov, ktorá iný názov už ani nepoužíva. Elon sa ohradzoval, že sa nejedná o oficiálne meno rakety, no mi rozumieme prečo sa tak všetkým zapáčilo, aj nám sa páči, pretože interne raketu nazývajú BFR – Big Fucking Rocket, teda Kurva veľká raketa.

Musk hovorí “Pravdepodobne zopár mesiacov”

Dúfame, že keď Elon Musk odpovedal na Tweet tejto univerzity, jeho časový horizont nebol uvádzaný v SET, teda Standard Elon Time, ako vtipne začali ľudia nazývať nereálne časové odhady Elona Muska. No v prípade, že sa jedná o skutočný časový horizont, je jeho odpoveď viac ako potešujúca. Musk napísal: “Už čoskoro to bude. Pravdepodobne zopár mesiacov”. Aj keby to bolo o zopár mesiacov viac, je to stále skôr ako budúci rok či v najbližších rokoch, čo znamená, že detaily tejto neuveriteľnej misie by sme sa mohli dozvedieť už tento rok, a to je naozaj vzrušujúce.

Elon Musk Blog, SpaceX - ITS
Zdroj: efinedguy

International Astronautical Congress, tento rok v Australii

Tento rok sa Medzinárodný astronautický kongres bude konať v Australii. Bude to presne cca rok, čo Elon Musk na konferencii predstavil ITS. Teda je vcelku možné, že na ročné výročie prvého predstavenia ITS by Musk mohol uverejniť viac technických detailov. Tento rok sa bude kongres konať v mestečku Adelaide v Australii, 25. až 29. septembra. To či Elon na tomto kongrese vystúpi nie je zatiaľ známe, no to, že sa tohto kongresu zúčastní SpaceX je viac ako isté.

My v tíme Elon Musk Blog dúfame, že keď nič iné, dozvieme sa aspoň mená jednotlivých častí ITS, aj keď už chceme vedieť všetko!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here