Minulý štvrtok prebehol v Myse Canaveral ďaľší úspešný statický zážeh rakety Falcon 9. Statický zážeh vždy predchádza štartu SpaceX rakiet a aj pri tejto rakete to nie je inak. Raketa Falcon 9 poletí s nákladom od Francúzskej spoločnosti na výrobu satelitov Thales Alenia Space v Cannes. Ich satelit Koreasat-5A vyrobili pre dcérsku spoločnosť najväčšej Kórejskej (južnej) telekomunikačnej spoločnosti KT Corporation, KTsat.

Detail štartu rakety Falcon 9

Raketa bude štartovať z historickej štartovacej plochy Apollo misií, LC-39A v Kenedyho Vesmírnom Centre na Floride. Štart by sa mal uskutočniť dnes o 20:34 SEČ, no SpaceX bude mať otvorené okno na štart až do 22:58 SEČ. Počasie zatiaľ vyzerá byť takmer 100% v prospech štartu. Šanca dažďov je naozaj minimálna a počasie dnešný štart určite neprekazí.  

Štart sa ako inak začne odpočtom, počas ktorého bude do rakety neustále tankovaný super-schladený, vysoko rafinovaný petrolej, ktorý sa využíva ako raketové palivo a tekutý kyslík. Do rakety sa tak isto bude tankovať hélium pod vysokým tlakom, to bude pomáhať pohonu a tlakovaniu Merlin 1D motorov. Petrolej a tekutý kyslík budú schladené takmer až na ich bod mrazu. To zvyšuje ich hustotu a umožňuje SpaceX natankovať viac paliva do rakety. SpaceX prišlo s touto výkon zvyšujúcou technikou na trh v roku 2015.

Motory Merlin 1D sa zažehnú približne 3 sekundy pred samotným štartom, raketu v tomto momente budú držať pri zemi len štartovacie uchytenia. Tie sa na 0 otvoria a vypustia raketu k nebu. Po úspešnom štarte by mala táto 70 metrov vysoká raketa prekročiť rýchlosť zvuku približne po jednej minúte letu. Približne dve a pol minúty po štarte sa prvý stupeň od rakety odpojí, využije svoje plynové trysky na otočenie a zamieri späť k zemi. V tomto momente sa zažehnú motory druhého stupňa rakety, ktoré vytlačia náklad na jeho parkovací orbit.

Kým druhý stupeň bude tlačiť Koreasat-5A na jeho parkovací orbit, prvý stupeň rakety Falcon 9 sa pokúsi už o 13 pristátie tento rok. Tentokrát by mal prvý stupeň pristávať na autonómnej mobilnej pristávacej ploche, ktorá sa bude nachádzať uprostred Atlantického oceána, niekoľko stoviek kilometrov od Mys Canaveral. Prvý stupeň bude pristávať na autonómnej lodi “Samozrejme, že ťa stále milujem”.

SpaceX dnes vynesie na obežnú dráhu satelit Koreasat-5A

Koreasat-5A

Koreasat-5A je 3.7 tony vážiaci satelit, ktorý bude na svojej palube niesť 20 transpordérov Ku pásma (54 MHz), 12 transpordérov Ku pásma (36 MHz) a 4 prídavné polohovateľné transpordéry Ku pásma (54 MHz). Jeho solárne panely by mu mali poskytovať približne 7 kW energie. Koreasat-5A by mal v blízkej dobe nahradiť satelit Koreasat-5. Jeho životnosť je odhadovaná na 15 rokov.

SpaceX dnes vynesie na obežnú dráhu satelit Koreasat-5A

Koreasat-5A by mal byť druhým stupňom rakety Falcon 9 dovezený na parkovací orbit cca 48 000 km do povrchu Zeme. Jeho vlastné plynové trysky, ktoré využíva na pohyb vo vákuu, by ho mali postupne dostať na jeho stály orbit cca 35 800 km od povrchu zeme a to niekoľko týždňov po štarte. Satelit bude umiestnený na 113 stupňoch východnej dĺžky. Tam by mal presne kopírovať rotáciu zeme a teda by sa mal na najbližších 15 rokov napevno nachádzať približne nad tým istým miestom, niekde nad rovníkom.

KTsat po úspešnom vypustení a otestovaní satelitu, pár týždňov od štartu, prevezme kontrolu nad Koreasat-5A a bude poskytovať televízne vysielanie, internetové pripojenie a ďalšie multimediálne servisy pre Južnú Kóreu, Japonsko, Guam, Filipíny, Juhovýchodnú a Južnú Áziu. Koreasat-5A bude tak isto poskytovať námorné telekomunikačné kánaly pre Stredný východ, Indický oceán a Ázijskú časť Tichého oceánu.

SpaceX dnes vynesie na obežnú dráhu satelit Koreasat-5A

Štatistiky k dnešnému štartu

  1. 44. štart rakety Falcon 9 od roku 2010
  2. 16. štart rakety Falcon 9 tento rok
  3. 22. pristátie prvého stupňa rakety Falcon 9 od roku 2010
  4. 13. pristátie prvého stupňa rakety Falcon 9 tento rok
  5. 33. satelit postavený firmou Thales Alenia Space, ktorý bude vypustený firmou SpaceX
  6. 1. satelit vynesený firmou SpaceX pre spoločnosť KTsat
  7. 106. štart vesmírnej rakety zo štartovacej plochy LC-39A od roku 1967
  8. 38. štart rakety Falcon 9 z Mysu Canaveral

Nezabudnite sledovať ďalší let rakety Falcon 9 naživo u nás na EMblogu, kde ako vždy budete mať pripravené štartovacie centrum s webcastom SpaceX, ako aj s českým komentovaným webcastom.  

Zdroj: KTsat, SpaceFlightNow, Wikipedia

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here