Podľa amerického vládneho portálu www.defense.gov, získalo Space Exploration Technologies Corp., známe pod krátkym menom SpaceX, takmer 41 miliónov amerických dolárov na vývoj svojich raketových motorov Raptor. Tie mu boli udelené leteckou zložkou Ozbrojených síl Spojených štátov, Vzdušnými silami USA.

Podľa správy, ktorú vydalo Ministersto obrany Spojených Štátov Amerických, pôjdu tieto peniaze na vývoj nových raketových motorov, ktoré na vytvorenie ťahu využívajú tekutý kyslík a tekutý metán.

Motory Raptor a BFR

Raptor motory majú 3 krát väčší predpokladaný výkon ako momentálne používané motory Merlin 1D, ktoré využívajú rakety Falcon 9 a onedlho budú využívať aj rakety Falcon Heavy. Tieto motory by v budúcnosti mali slúžiť na všetky lety SpaceX, no hlavne by mali americkej vláde umožniť jednoduchý pristúp do vesmíru s možnosťou vynášať na obežnú dráhu omnoho väčšie a ťažšie satelitné systémy.

Raptor motory majú byť totižto primárne vyvynuté pre raketu SpaceX, interne nazívanú BFR. BFR je raketa, ktorú pred viac ako rokom predstavil Elon Musk na Medzinárodnom Astronautickom kongrese a ktorá by mala SpaceX umožniť vytvoriť prvú ľudskú nezávislú kolóniu na Marse.

Tento rok na Medzinárodnom Astronautickom kongrese Musk predstavil aktualizáciu ich medziplanetárneho dopravného systému a ich rakety BFR. Tá sa signifikantne zmenšila, no stále ostala tou najväčšou a najvýkonnejšiou raketou, akú kedy človek zostrojil. Táto raketa by mala byť 100% opakovane použiteľná a mala by postupne nahradiť raketu Falcon 9 aj Falcon Heavy. Priemer rakety by mal byť 9 metrov a tak by na našu obežnú dráhu mala byť schopná vynášať neporovnateľne väčšie a ťažšie náklady.

SpaceX je opäť o krok bližšie k Marsu

Investícia Ministerstva Obrany

Ministersto Obrany Spojených štátov Amerických vidalo správu na svojich stránkach:

“Firma Space Exploration Technologies Corp., Hawthorne, Kalifornia, získala kontrakt na 40 766 512 amerických dolárov na vývoj a výrobu prototypu motora Raptor pre Evolved Expendable Launch Vehicle [vyvinutá postrádateľná nosná raketa] program. Práca bude prebiehať v zariadení NASA – Stenisovom vesmírnom stredisku v štáte Mississippi; v mestečku Hawthorne v Kalifornii; mestečku McGregor v Texase; a na leteckej základni v Los Angeles v Kalifornii. Očakávané ukončenie práce na tomto projekte je 30. apríl 2018. V čase udelenia investície vo fiskálnom roku 2017 bolo pridelených 40 766 512 amerických dolárov na výskum, vývoj a testovanie. Kontrakt udelilo Centrum vesmírnych a raketových systémov, Los Angeles, AFB v Kalifornii.”

Nevieme akým spôsobom využijú Vzdušné sily Spojených štátov motory Raptor po ukončení výskumu a vývoja, čo sa očakáva do konca apríla 2018, no zo správy vieme, že výskum a vývoj sa bude odohrávať na viacerých miestach po celom USA, vrátane výskumného centra SpaceX v Texase kde motory Raptor už v tomto momente majú za sebou viac ako 1200 sekúnd testovania zážehu s najdlhším testom cez 100 sekúnd. Dĺžka týchto testov nie je limitovaná schopnosťami motora, no palivovými nádržami, ktoré má SpaceX k dispozícii v ich testovacom zariadení.

Aj o týchto motoroch a o iných novinkách hovoril Elon Musk, výkonný riaditeľ SpaceX na tohtoročnom Medzinárodnom Astronautickom kongrese v Austrálii. Pokiaľ ste jeho prednášku nezachytili prečítajte si o nej viac tu.

Zdroj: TeslaRati

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here