Úvod

Rok 2016 bol významným rokom v histórií ľudstva. Bolo to po prvý krát čo súkromná firma oznámila konkrétny plán na osídlovanie novej planéty. Urobil tak, ako ináč, Elon Musk na Medzinárodnom Astronautickom Kongrese 27. septembra 2016 v Mexiku. Na tomto kongrese Musk vystúpil na pódium a za 60 minút predstavil svoj “šialený”, no uskutočniteľný plán na let a osídlovanie Marsu.

Keď Elon Musk založil SpaceX ako dôvod založenia tejto firmy udal zámer rapídne znížiť cenu vesmírnych letov a tým pádom umožniť ľudstvu kolonizovať Mars. Musk aj keď nie vždy na čas, dodržiava viac menej svoje slovo. Za posledné roky pokrok vo vesmírnych technológiách, špeciálne raketách, nabral na obrátkach a pokroky, ktoré SpaceX dosahuje už teraz znížili takmer 4 násobne ceny letov na obežnú dráhu. SpaceX má pred sebou síce ešte dlhú cestu, no to mu nebráni myslieť na budúcnosť a plánovať cestu na Mars už teraz. A ako sme sa dozvedeli minulý rok, SpaceX je už ďalej ako len vo fáze plánovania.

Musk a SpaceX má v pláne poslať na Mars prvú misiu s astronautami už v roku 2024. Ako sme už spomínali, presnosť Muskových odhadov býva väčšinou diskutabilná, no i tak, mieriť na takto skorý dátum môže len urýchliť tento proces. Musk chce tohoto cieľu dosiahnuť tak, že zriadi pravidelný donáškový systém na Mars.

Približne každých 26 mesiacov je Mars a Zem vo veľmi výhodnej polohe kedy let na Mars trvá najkratšie. Už od roku 2018 by SpaceX chcelo tieto pravidelné strety Zeme a Marsu využiť a na Mars vysielať svoju raketu Falcon Heavy. Na túto raketu plánujú naskladať nie len svoj náklad a experimenty, ale Musk chce túto donášku, ako inak, ponúknuť celému svetu. Každá univerzita, čí výskumný team bude mať možnosť si objednať miesto v týchto pravidelných letoch a dopraviť na Mars svoje experimenty. Samozrejme, že nie zadarmo. Takýmto spôsobom by SpaceX do roku 2024 malo za sebou prvé tri lety rakety Falcon Heavy a za sebou milióny míľ, ktoré by im slúžili na potrebný výskum a upravenie všetkých systémov pred cestou na Mars s ľudskou posádkou.

SpaceX neplánuje poslať ľudskú posádku na Mars pomocou Falcon Heavy. No namiesto nej prišli s úplne novým systémom. Teda sa nejedná len o raketu, ale o celý systém, konkrétne “Interplanetary Transportation System” alebo ITS, teda Medziplanetárny Prepravný Systém. Pôvodne sa tento systém, volal Mars Colonial Transporter (Kolonizačná preprava na Mars), no Musk si uvedomil, že jeho “systém” dokáže astronautov dostať omnoho ďalej. Spomínaný bol napríklad mesiac Jupiteru, Európa.

V najbližších 2 rokoch by teda SpaceX malo vypustiť svoju raketu smerom na Mars. No na to aby to dokázali, majú pred sebou ešte stále nezrealizovaný testovací let Falcon Heavy a mnoho ďalších systémových príprav a aby toho nebolo málo, naraz vyvíjajú aj svoju Dragon 2 kapsulu a novú verziu Falcon 9. Dúfajme teda, že SpaceX si udrží svoju rýchlosť inovácií a bude nás i naďalej udivovať a tešiť svojimi činmi.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here