Záhadné vybavená loď SpaceX, menom “Mr. Stevens”, sa objavila v prístave. Na jej palube môžeme vidieť masívnu konštrukciu, ktorej účel je oficiálne zatiaľ neznámy. Odhaduje sa, že táto konštrukcia by mala slúžiť na zachytenie a záchranu aerodynamického krytu rakety Falcon 9, ktorý bol zatiaľ pri každom lete odhodený a zanechaný svojmu osudu. SpaceX počas tohto roku hovorilo veľa krát o tom, že by práve s týmto krytom chceli pokračovať v ich ceste k úplnej opakovanej použiteľnosti ich rakiet a tak sa odhaduje, že táto loď a jej vybavenie je spojené práve s týmto snažením.

Falcon 9 je opakovane použiteľný len zo 70%

Aj napriek naozaj úpenlivej snahe SpaceX zachrániť čo najviac z rakety Falcon 9, zatiaľ sa im podarilo zachrániť a opakovane použiť iba prvý stupeň rakety. No viac ako 30% celkovej ceny rakety Falcon 9 (62 miliónov amerických dolárov) je práve v jej druhom stupni a aerodynamickom kryte nákladu. Čo toto znamená? No vrámci financií je cena aerodynamického krytu cca 10% z celkovej ceny rakety, jeho výroba stojí o niečo viac ako 5 miliónov amerických dolárov. Jeho záchrana by zredukovala cenu letu rakety Falcon 9 ešte viac, aj keď už teraz je neporovnateľne lacnejšia než konkurencia.

Elon Musk už raz na riešenie záchrany aerodynamického krytu poukazoval a ako možnosť uvádzal niečo ako nafukovací vankúš, “skákací hrad”. Toto spomenul ako jedno z množných riešení ako zabrániť aerodynamickému krytu aby sa utopil v hĺbkach oceánu. No potencionálne riešenie, ktoré vidíme na tejto lodi, vyzerá skôr že bude využívať sieť namiesto “vankúša” na zachytenie padajúceho aerodynamického krytu.

SpaceX má nový systém na záchranu aerodynamického krytu rakety Falcon 9SpaceX má nový systém na záchranu aerodynamického krytu rakety Falcon 9

Iridium-4 bolo možno prvým testom

Mr. Stevens sa nachádza na západnom pobreží USA a pravdepodobne teda bola použitá počas prvého pokusu zachytenia aerodynamického krytu rakety Falcon 9 pri nedávnej misii, 23.12., Iridium-4, ktorá štartovala z leteckej základne Vandenberg v Kalifornii.

Kedže bola zatiaľ zachytená na fotografiách iba jedna loď, je pravdepodobné, že toto nie je zatiaľ konečné riešenie pre záchranu aerodynamického krytu, ale jedná sa skôr o pokus, či test jedného z možných riešení. Je totižto pravdepodobné, že jedna takáto loď by bola schopná zachytiť iba jednu z dvoch častí aerodynamického krytu. Je síce pravdou, že SpaceX a ich hardvér sa hýbu naozaj rýchlo, no v tomto momente je nepravdepodobné, že loď by zachytila jednu polovicu krytu, rýchlo ho zložila a hneď zachytila druhú polovicu. Je pravdepodobnejšie, že toto by mohlo byť jedným z vylepšení v budúcnosti, no zatiaľ sa SapceX bude pravdepodobne zameriavať na záchranu jednej časti krytu, jednou loďou.

Loď a jej vybavenie je ďalším do zbierky zvláštnych a inovatívnych riešení, s ktorými prichádza SpaceX za účelom zníženia ceny letov do vesmíru za pomoci opakovaného použitia vesmírnych rakiet a všetkých ich súčastí. Tento zvláštny kus hardvéru sa pridá k robotickým lodiam “Stačí si prečítať inštrukcie” a “Samozrejme, že ťa stále milujem”, samozrejme aj k robotovi Roomba/Octagraber, ktorý je tak isto tohtoročnou novinkou a slúži na upevnenie rakety na palube autonómnej lode. Sme naozaj zvedaví akej prezývky či mena sa dočkáme v prípade lode Mr. Stevens a jej nových ramien na zachytenie aerodynamického krytu, no sme si istý, že ako pri všetkom čo Musk robí to bude výstižné, vtipné a kreatívne. Dúfajme, že ľod bola noazaj použitá pri misii Iridium-4 a čoskoro sa dočkáme informácie ako tento test dopadol.

Zdroj: TeslaRati

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here