SpaceX plánovalo svoj najbližší let na 2. októbra a nasledujúci o dva dni neskôr, 4. októbra. Snažilo sa teda o ďalší dvojitý štart v priebehu 48h. Jedna raketa bude štartovať z Kenedyho vesmírneho centra na Floride, zo štartovacej plochy LC-39A s misiou SES-11 a druhá raketa bude štartovať z leteckej základne Vandenberg s misiou IRIDIUM-3. No tieto dva dátumy SpaceX nevyšli a museli oba svoje lety posunúť o 5 – 6 dní. A tak sa SpaceX síce pokúsi o 2 štarty a 2 pristátia v priebehu 48 hodín, avšak s posunutými dátumami, 8. – 9. október.

Tri štarty a dve pristátia

Na začiatku leta sa SpaceX podarilo úspešne odštartovať až 3 rakety Falcon 9 za 12 dní, z toho 2 v priebehu 48h. Z týchto 2 letov sa SpaceX pokúsilo o získanie 2 prvých stupňov, ako inak úspešne. A tak SpaceX nie len že odštartovalo 2 rakety Falcon 9 za 48h, no tak isto pristálo na 2 rôznych miestach počas 48 hodín. SpaceX ako firma tak demonštrovala, že majú tímy, na ktoré sa môžu spoľahnúť. Vďaka týmto tímom SpaceX tak isto ukázalo, že ich kadencia štartov sa bude zvyšovať, a že sú odhodlaní a pripravení.

Dokonca je už len otázkou času kedy SpaceX nebude disponovať len dvomi štartovacími plochami, ale po oprave LC-40, to budú tri štartovacie plochy. Aj keď LC-39A bude spočiatku dočasné uzavretá, cca 60 dní, kvôli prípravám na prvý štart rakety Falcon Heavy. Spustiť tretiu štartovaciu plochu je jediná šanca pre SpaceX aby do roku 2019 docielili ich stanoveného cieľu, štartovať raz za týždeň. Budúci rok SpaceX plánuje cca 30 štartov a už v tomto momente má zarezervovaných 28 štartov.

SpaceX najbližšie plánuje 2 štarty a 2 pristátia v priebehu 48 hodín

2 pristátia uprostred 2 oceánov

Pokiaľ pôjde všetko podľa plánu, v prvých 2 týždňoch tohto mesiaca uvidíme 2 štarty rakety Falcon 9. Obe rakety budú na obežnú dráhu Zeme niesť satelity a obe rakety majú v pláne pristáť na lodi uprostred oceána. Takže SpaceX bude mať tento krát v akcii obe mobilné pristávacie plochy na jej autonómnych robotických lodiach. Just Read the Instructions sa bude nachádzať v Pacifickom oceáne a Of Course I still Love You v Atlantickom oceáne.

Jediný pasažier na lodi Of Course I Still Love You, by mal byť opäť robot na zachytenie a zabezpečenie rakety po jej pristáti. Dokonca bol už aj zachytený jednou z fanúšičiek, Julia Berger, ktorá zachytila fotografiu v prístave Mys Canaveral, kde je loď už pripravená.

No najviac vzrušujúcou správou je, že SpaceX sa opäť pokúsi o štart už raz leteného prvého stupňa. SES, firma z Luxemburska, ktorá momentálne na obežnej dráhe zeme operuje s 43 komunikačnými satelitmi, si opäť raz objednala už raz použitý prvý stupeň. SES toto neurobilo prvý krát, bude sa totižto jednať o ich už druhý štart s už raz použitým prvým stupňom, ten druhý pochádza z misie CRS-10.

SpaceX sa pripravuje na úpravy štartovacej plochy pre Falcon Heavy

Štart satelitu SES-11 bude možno posledným štartom zo štartovacej plochy LC-39A. SpaceX bude totižto v blízkej dobe musieť túto štartovaciu plochu uzavrieť na cca 60 dní kvôli úpravám, ktoré táto plocha potrebuje na to aby z nej už tento december mohla odštartovať raketa Falcon Heavy.

A tak Koreasat 5A, misia ktorá mala štartovať 14. októbra, bude možno prvým štartom novo otvorenej štartovacej plochy LC-40. Tento štart, nech už z LC-39A alebo LC-40, bude ale pravdepodobne posunutý, práve kvôli posunutým štartom z 2. a 4. októbra.

Prípravy na Falcon Heavy, so všetkými potrebnými zmenami na štartovacej ploche LC-39A, budú vyžadovať vysoký level flexibility, kvôli dôkladnému testovaniu štartovacej plochy. To je potrebné vykonať pred prvým štartom rakety Falcon Heavy. Kým sa LC-39A používa na štarty rakety Falcon 9, SpaceX túto flexibilitu nezíska.

No SpaceX určite neuzavre LC-39A a neobmedzí štarty ich zákazníkov pokiaľ LC-40 nebude plne spojazdnená. A dôkaz toho, že by úpravy na LC-40 boli hotové neexistuje. Podľa neoficiálnych správ od zamestnancov, inžinieri stále pracujú na TEL, Transporter/Erector/Launcher (transportér/erektor/raketový komplet), no veľký kus práce ešte stále ostáva. A pokiaľ opravy a úpravy LC-40 potrvajú ešte dlho, tak LC-39A nebude môcť byť uzavretá. A ak nebude LC-39A uzavretá už čoskoro, tak sa môže stať, že prvý let rakety Falcon Heavy bude opäť posunutý a nedočkáme sa ho skôr ako koncom decembra, či začiatkom roku 2018.

Aj keď je štart rakety Falcon Heavy stále neistý, môžme sa tešiť aspoň pár zaujímavých štartov, ktoré nás ešte do konca roka čakajú. Veď predsa pohľad na raketu Falcon 9 smerujúcu ku hviezdam a pristávajúcu na mori či pevnine, len tak neomrzí, aj keď už by to chcelo niečo väčšie. 😉

Zdroj: TeslaRati, Wikipedia

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here