Na historicky druhom stretnutí Národnej vesmírnej rady USA (NSC), fotograf NASA z Kennedyho vesmírneho centra zdokumentoval niekoľko prehliadok nižšie uvedených spoločností. Politici a úradníci, ktorí sa zúčastnili tohto stretnutia, sa mohli zblízka pozrieť na raketový hardvér a zariadenia, ktoré vlastnia a prevádzkujú spoločnosti SpaceX, Blue Origin, Boeing, United Launch Alliance (ULA) a iných. V niekoľkých prípadoch to boli veľmi zaujímavé pohľady na hardvér a pracoviská týchto firiem.

Tieto prehliadky – aspoň to tak vyzerá podľa snímok fotografa NASA Kima Shifletta – to vyzeralo ako oficiálne reklamné prehliadky každej z týchto spoločností.

Spoločnosť ULA previedla úradníkov po svojom integrovanom pracovisku Delta IV Heavy, ktoré je pripravené na štart kozmických lodí NASA. Ich úlohou bude priblížiť sa k Slnku bližšie, než akákoľvek iná kozmická loď doteraz. Prvý štart impozantnej, ​​ale zraniteľnej rakety by sa mal uskutočniť o takmer dva roky. Boeing predstavil časť svojho hardvéru Starliner, dúfajúc, že na ňom vynesie svoju prvú posádku na Medzinárodnú vesmírnu stanicu koncom roka 2018, alebo začiatkom 2019. Blue Origin zasa odhalil masívnu továreň – v ktorej sa má eventuálne začať vyrábať orbitálna raketa New Glenn – takmer úplne prázdnu, okrem rakety New Shepard a použitej kapsuly, ktoré sú teraz vystavené vo vstupnej hale.

Zdroj: TeslaRati

Spoločnosť SpaceX predstavila okrem iného dve, len nedávno použité boostery rakety Falcon Heavy, jeden z nich spoločnosť sprístupnila aj verejnosti v návštevníckom centre Kennedyho vesmírneho centra na Floride. Druhý bol nedávno prevezený do priestorov štartovacej rampy LC-39A. Zdá sa, že SpaceX ešte neotvoril prehliadky pre druhú štartovaciu rampu LC-40, ale zástupcovia Národnej vesmírnej rady dostali jedinečnú hromadnú prehliadku horizontálne integrovaného zariadenia Pad 39A, z ktorého už odštartovalo mnoho rakiet.

Zdroj: TeslaRati

K videniu bol aj ďalší prvý stupeň rakety Falcon Heavy, teda ekvivalent rakety Falcon 9, ktorý bol len pred pár týždňami súčasťou inauguračného štartu masívnej rakety ako aj jeden z najhodnejších komponentov rakety, titánové roštové kormidlá vo svojej plnej kráse a veľkosti (spojler: sú obrovské). Po udalosti, ktorá sa dá opísať ako svetová premiéra Starmana, SpaceX priniesol na túto prehliadku aj helmu svojho interne vyvinutého vesmírneho skafandra, pričom umožnil členom prehliadky – vrátane tajomníka leteckých síl USA – si helmu vyskúšať.

Bez ohľadu na to, či s tým politici alebo aktéri vesmírnych programov súhlasia, verejná diskusia deregulácie alebo vylepšovania regulačnej záťaže pre americké vesmírne spoločnosti, je jedným z mála miest, kde je akceptovaná krutá pravda o priemysle. Niektorí speakeri a členovia Rady podali rozumné argumenty o stave regulácií pre vesmírne lety a niektoré z ich odporúčaní môžu skutočne byť v prospech spoločností, ako sú Blue Origin, ULA a SpaceX.

Zdroj: TeslaRati

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here