SpaceX včera ráno oznámilo na svojom Twitterovom učte, že oficiálne ukončilo testovanie všetkých troch prvých stupňov rakety Falcon Heavy. Testovanie všetkých troch prvých stupňov sa odohralo v Texaskom testovacom zariadení SpaceX. Táto pozitívna správa prichádza po mesiacoch, priam až po rokoch čakania. Mnoho krát bol štart rakety Falcon Heavy prekladaný, až na toľko, že ľudia začali vytvárať vtipy a komediálne videá. No vyzerá to tak, že tento rok sa už naozaj dočkáme. Nikdy sme neboli tak blízko k natoľko vytúženému cieľu.

Raketa by podľa posledných informácií mala štartovať niekedy na konci novembra až začiatku decembra. Štart rakety Falacn Heavy je sám o sebe dosť kontroverzný, kedže bol toľko krát sľúbený a odkladaný, no Elon Musk ho nedávno spravil ešte kontroverznejším na konferencii ISS R&D kde povedal, že predpokladá, že Falcon Heavy pravdepodobne nedoletí veľmi daľeko. Úspechom podľa neho bude bude, ak nezničí historickú štartovaciu plochu LC-39A, z kadiaľ kedysi štartovali rakety Saturn V misií Apollo a odkadiaľ by mala štartovať raketa Falcon Heavy.

Očakáva Musk naozaj zlyhanie jeho najväčšej rakety?

Je otázne či Musk myslel svoje slová vážne, alebo boli premysleným mediálnym kúskom na získanie väčšej pozornosti sveta a médii. Veď kto by neprišiel so svojou kamerou sledovať štart rakety od ktorej sa očakáva, že sa v plameňoch zrúti na Zem. Takto efektnú show by si len málokto nechal ujsť. Tak isto sa môže jednať o znižovanie očakávaní a ochranu pred potencionálnym zlyhaním. Je mnoho neprajníkov, ktorý by si zgustli na zlyhaní rakety, SpaceX a na samotnom Muskovi.

SpaceX oficiálne ukončilo testovanie prvých stupňov rakety Falcon Heavy, možný dátum štartu odhalený!
Zdroj: NASA

SpaceX berie prípravu na prvý štart rakety Falcon Heavy, aj keď bez nákladu, neuveriteľne seriózne, no hlavne opatrne. Pri tomto štarte môže SpaceX prísť nie len o raketu no aj dlho renovovanú a prerábanú štartovaciu rampu LC-39A. Testovanie všetkých 3 prvých stupňov bolo naozaj intenzívne a trvalo dlhé mesiace. Prvý stupeň rakety, ktorý bol na Texaskej testovacej rampe posledný, bolo jadro 1025. Tento prvý stupeň bol použitý počas misie CRS-9. Jadro bolo signifikantne upravené pre svoju novú úlohu, ako bočný prvý stupeň rakety Falcon Heavy. Úpravy viac menej zahŕňali spevňovanie konštrukcie, inštaláciu nového úchytného systému a umiestnenie ikonického vrchného nosu na vrch jadra.

Ďalší bočný prvý stupeň, jadro 1023, ktoré bolo pred tým použité ako prvý stupeň rakety misie Thaicom-8 v roku 2016, bol tak isto otestovaný v Texase, jadro prešlo dvoma plnými statickými zážehmi. Centrálne jadro rakety Falcon Heavy muselo byť nanovo vyrobené, kedže jeho konštrukcia a architektúra je diametrálne odlišná od bežného prvého stupňa rakety Falcon 9.

SpaceX oficiálne ukončilo testovanie prvých stupňov rakety Falcon Heavy, možný dátum štartu odhalený!
Zdroj: SpaceX

Návštevník Kenedyho Vesmírneho Centra zahliadol kalendár štartov

Úplnou náhodou zopár dní dozadu, jeden z návštevníkov Kenedyho Vesmírneho Centra, zahliadol počas prehliadky komplexu kalendár štartov, ktorý momentálne poukazoval na možný štart rakety Falcon Heavy – 28. novembra 2017.

Tento dátum sa zdá byť nádejným kandidátom, kedže na konci septembra by mala, po dokončení všetkých opráv a vylepšení, byť štartovacia rampa LC-40 opäť otvorená. Po otvorení tejto rampy SpaceX plánuje uzavrieť rampu LC-39A na dodatočné úpravy, ktoré sú potrebné pre štart rakety Falcon Heavy. Práce na rampe by mali trvať 60 dní, čo by jej opätovné otvorenie posunulo na koniec mesiaca november. SpaceX plánuje tak isto počas tohto času rampu vylepšiť, kedže podľa ich vlastných slov sa pri opravovaní rampy LC-40 toho mnoho naučili a chceli by tieto skúsenosti zužitkovať na rampe LC-39A. A to by časovo sedelo s možným štartom 28. novembra 2017.

My vás samozrejme o každej novej informácií budeme informovať, a štart rakety Falcon Heavy si budete môcť pozrieť na našej stránke. Štart rakety Falcon Heavy bude tak isto naše prvé komentované webové vysielanie, tak sa nezebudnite naladiť na EMblog vlnu na konci novembra.

Zdroj: Inverse

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here