Máme za sebou deň plný nervozity, očakávaní a nakoniec i nadšenia. SpaceX dnes znova potvrdili, že sú najlepší v tom čo robia a majú za sebou viac ako úspešnú misiu. Nie len, že po septembrovej katastrofe utvrdili svojich investorov a zákazníkov, že si ich dôveru zaslúžia, ale doručili aj neuveriteľne presný servis, ktorý si u nich zákazník objednal.

Falcon 9, vlajková loď od SpaceX, dnes úspešne vzlietla v presne stanovenom čase, 18:54:39 lokálneho stredoeurópskeho času. Po úspešnom štarte prišlo bezchybné odpojenie prvého stupňa rakety a spustenie motora druhého stupňa. Následne sme mohli sledovať ako SpaceX opäť úspešne dopravil prvý stupeň rakety k bezchybnému kontrolovanému pristátiu uprostred Pacifického oceána na svojej roboticky ovládanej lodi. Po cca 43 minútach dlhej pauze, ktorú druhý stupeň rakety strávil na parkovacej obežnej dráhe, sa motor v presnej sekunde spustil na 3 sekundy a dorazil na požadovaný orbit. Tam následne vypustil 10 Iridium NEXT satelitov. Iridium potvrdilo úspešné prijatie signálu zo všetkých vypustených satelitov. Toto uzatvára 28 bezchybný let rakety Falcon 9.

Štart rakety Falcon 9, SpaceX
Zdroj: Flickr

Iridium NEXT satelity, ktoré dnes SpaceX doručilo, je prvých 10 satelitov z celkových 70, ktoré si Iridium u SpaceX objednalo. Tieto satelity po kompletnom doručení zabezpečia servisy ako sledovanie nákladných lodí, presnejšie sledovanie lietadiel na miestach kde radar túto úlohu nezvláda, taktiež prinesú vylepšenia do mobilnej komunikácie a ešte omnoho viac.

SpaceX má rozhodne čo dobiehať po 4 mesačnom časovom sklze. No dokázalo, že sa na nich dá spoľahnúť a že do budúcnosti sa máme určite na čo tešiť. SpaceX v tomto roku čaká ešte niekoľko milníkov, ako je testovanie ich Dragon 2 kapsuly a ich najväčšej rakety Falcon Heavy. A práve takéto misie ako dnes zaručia, že tieto misie uvidíme a že sa naozaj jedného dňa dočkáme prvého letu s posádkou na Mars s pomocou SpaceX rakiet.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here