SpaceX lieta momentálne so svojimi raketami z 3 štartovacích rámp. Dve z týchto rámp sa nachádzajú na východnom pobreží USA na Floride a jedna v Kalifornii na západe. Kalifornská vesmírna spoločnosť založená a vedená Elonom Muskom, ale nevlastní ani jedno z týchto zariadení, firma si všetky rampy prenajíma.

V posledných dvoch rokoch investovalo SpaceX veľa do opravy a úprav štartovacej rampy LC-40 na Floride po tom, čo bola v roku 2016 v septembri táto štartovacia rampa zničená výbuchom rakety Falcon 9. SpaceX tak isto investovalo do úprav štartovacej rampy LC-39A, historickej štartovacej rampy Apollo misií a misií raketoplánov. Tieto úpravy boli potrebné na podporu štartov ich doteraz najväčšej a najvýkonnejšej rakety, rakety Falcon Heavy.

SpaceX má ďalšiu prenajatú rampu na západnom pobreží v Kalifornii na leteckej základni Vandenberg.

SpaceX plánuje otvoriť svoj vlastný štartovací komplex v Texase už tento rok, bude na ňom zrejme testovať BFR

SpaceX plánuje otvoriť svoj vlastný štartovací komplex v Texase už tento rok, bude na ňom zrejme testovať BFR

SpaceX potrebuje svoju vlastnú leteckú základňu

SpaceX však toto nestačí a v roku 2012 až 2014 sa firma snažila nájsť nové miesto pre štarty svojich rakiet. V roku 2014 firma oznámila, že zo 7 zvažovaných lokalít si nakoniec svoje nové štartovacie sídlo SpaceX vystavia v Texase, neďaleko dedinky Boca Chica, ktorá sa nachádza asi 32 km východne od mestečka Brownsville v Južnom Texase.

Za posledné 2 roky, sme vďaka fanúšikom SpaceX z Texasu dostávali o prácach na novej základni pravidelné informácie a občasné fotografie. Firma sa dlho zameriavala na úpravy terénu a vystavanie komunikačného centra pre kapsulu Crew Dragon, niekedy prezývanú aj Dragon 2 kapsula. No v posledných mesiacoch sa aktivita na novej základni zvýšila. Najnovším prírastkom je solárna farma spolu s niekoľkými Tesla Powerpack batériami, ktoré dopĺňajú 800 kW generátor. Dokopy si teda SpaceX dokáže generovať o niečo viac ako 1MW energie, čo je viac ako firma momentálne dokáže využiť.

SpaceX plánuje otvoriť svoj vlastný štartovací komplex v Texase už tento rok, bude na ňom zrejme testovať BFR

No a keďže SpaceX tieto aktivity v Texase nedokáže schovať či úplne od nich odvrátiť pozornosť, firma sa musela k týmto aktivitám vyjadriť verejne. Hovorca SpaceX, James Gleeson, potvrdil, že firma má v pláne aktivovať novú základňu do konca roku 2018, pokiaľ možno aj skôr.

“Momentálne sa snažíme o to aby na konci roku 2018 bola nová základňa v Južnom Texase v plnej prevádzke. Priebežne sledujeme pokrok na základni a do prevádzky ju uvedieme hneď ako to bude možné.”

Základňa bude pravdepodobne slúžiť pre BFR

Keď vezmeme v úvahu vyjadrenia riaditeľky firmy SpaceX, Gwynne Shotwel, o vesmírnej rakete BFR v januári tohto roku a pokrok, ktorý SpaceX urobilo na svojej novopripravovanej základni, vyzerá to tak, že vývoj BFR ide aspoň pre-zatiaľ hladko. Je pravdepodobné, že nová základňa neďaleko Boca Chica, aj keby bola otvorená v roku 2018, bude primárne slúžiť len na testovanie BFS a BFR.

Podľa všetkých dostupných informácií SpaceX neplánuje raketu vyvíjať či postaviť v Texase.

No iste nie je nič a preto otázka kde bude raketa BFR testovaná nie je ešte stále zodpovedaná. Po štarte rakety Falcon Heavy sa výkonný riaditeľ SpaceX, Elon Musk, vyjadril, že viaceré zariadenia sa v tomto momente zvažujú ako vhodné na testovanie ich rakety, ktorá by jedného dňa, v najbližších 4-6 rokoch, mala zamieriť k Marsu.

To či budú v najbližšom roku z tejto základne štartovať rakety, ktoré by mierili na orbitu zeme známe nie je, no je to vysoko nepravdepodobné. No všetko záleží od hodnoty, ktorú by im táto nová základňa mohla priniesť. Pokiaľ by SpaceX malo toľko zákaziek, že by ich 3 štartovacie rampy v Kalifornii a na Floride boli plne vyťažené, firma by sa teoreticky mohla rozhodnúť využiť Texaský komplex pre Starlink. Obrovskú konštaláciu satelitov, ktorú SpaceX plánuje vypustiť na obežnú dráhu zeme za účelom poskytovania vysokorýchlostného internetu. Od začiatku tohto plánu bolo známe, že firma chce využiť práve Starlink na dotovanie vývoju a výroby rakety BFR.

Aj keď sa hovorca SpaceX nechcel vyjadriť k otázkam o pohybe zamestnancov, je samozrejmé, že vystavanie úplne novej základne so štartovacou plochou a štartovacou rampou bude vyžadovať neuveriteľne veľa práce a teda mnoho zamestnancov. Podľa developerskej agentúry Space Florida, presunulo SpaceX veľké množstvo pracovných síl z Floridy práve do Texasu. Kedže sa jedná o vystavanie úplne novej štartovacej rampy, je logické, že ľudia, ktorí štartovaciu rampu LC-40 opravovali a rampu LC-39A upravovali, budú pracovať na tejto úplne novej rampe. Vďaka tomu sa SpaceX môže vyhnúť všetkým dizajnovým chybám pri výstavbe nového štartovacieho komplexu, ktoré spravili na starých rampách.

A aj keď zatiaľ sa naozaj vie len veľmi málinko o komplexe, pokiaľ SpaceX chce naozaj otvoriť základňu do konca roku, v priebehu zopár mesiacov sa budú musieť začať veľké práce na rampe. Hneď ako sa začne objavovať konštrukcia štartovacej rampy sa nám určite začnú fotografie od lokálnych fanúšikov SpaceX a novinárov len tak sypať. Dovtedy si musíme vystačiť len s čiastočnými a neúplnými informáciami, ktoré pomaly ale isto unikajú zo SpaceX.

Zdroj: TeslaRati, Inverse, Wikipedia

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here