Po takmer mesačnej pauze od revúcich motorov rakiet SpaceX, sa Kalifornská vesmírna dopravná spoločnosť opäť pripravuje na ďalší zo štartov ich vlajkovej lode, rakety Falcon 9. Štart z Kenedyho vesmírneho centra by sa mal uskutočniť opäť z historickej štartovacej plochy LC-39A, odkiaľ lietali aj Apollo misie. Raketa bude na svojom nose niesť kapsulu Dragon, ktorá poletí už 12. krát na ISS v rámci NASA programu, Comercial Resupply Service (CRS), teda Komerčný Zásobovací Servis.

Statický zážeh prvého stupňa, 1039, misie CRS-12 by sa mal uskutočniť dnes, 10. augusta. Štart rakety je plánovaný na pondelok 14. augusta o 18:56 lokálneho stredoeurópskeho času. SpaceX už rutinne plánuje zachránenie prvého stupňa, ktorý by len pár minút po štarte mal pristáť späť na Floride, na pristávacej ploche LZ-1.

SpaceX po mesačnej prestávke pripravuje raketu Falcon 9 na let misie CRS-12
Zdroj: flickr

Posledný let ne-recyklovanej  Dragon kapsuly

V rámci misií CRS by tento let Dragon kapsuly mal byt pomyselným miľníkom, kedže by sa malo jednať o posledný let s novou Dragon kapsulou, novou rozumej nie recyklovanou. Nasledujúcich 8 misií, ktoré má NASA ešte zaplatené u SpaceX, by malo byť vybavených recyklovanou Dragon kapsulou.

Pred pár týždňami hovoril Elon Musk o recyklácii Dragon kapsuly na ISS R&D konferencii, organizovanej americkou vládnou agentúrou NASA. Vtedy Musk povedal, že prvá racyklácia Dragon kapsuly, ktorá sa použila pri poslednej misii na ISS, CRS-11, bola tak drahá, ak nie o niečo drahšia, ako vyrobenie úplne novej Dragon kapsuly. No dodal, že to bola výnimka a v budúcnosti by recyklácia Dragon kapsuly mala znížiť cenu kapsuly takmer o polovicu. Čo pri 8 ďalších zásobovacích misiách na ISS, ktoré sú plánované pre Dragon kapsulu znamená, že SpaceX vďaka tejto recyklácii ušetrí signifikantné množstvo peňazí.

Zdroj: NASA

Kapsula ponesie na ISS zásoby a CREAM

V juni 2016, kedy bola misia CRS-12 naplanovaná, sa špecifikácia váhy nákladu odhadovala na 3310 kg. V hermetizovanej časti kapsuly by sa malo nachádzať 2349 kg zásob a 961 kg by sa malo nachádzať v nehermetizovanej časti. Náklad v nehermetizovanej časti kapsuly by mal byť NASA experiment nazvaný ISS-CREAM. ISS-CREAM je nasledovník experimentu CREAM, ktorý využíval heliový/vodíkový balón na lety do stratosféry.

CREAM, Cosmic Ray Energetics and Mass Experiment, je experiment NASA, ktorý študuje kozmické žiarenie, jeho energie, hmotnosti častíc, atď. Doteraz bol tento experiment, ako sme vyššie spomínali, nesený stratosferickým balónom a dáta zbieral dokopy 161 dní. Tento nový experiment, ISS-CREAM, by mal NASA napomôcť získať čistejšie a jasnejšie dáta, keďže sa bude experiment nachádzať vo výške 410 km, 10 krát vyššie ako bol pôvodný experiment, teda nad zemskou atmosférou. ISS-CREAM vďaka tomuto umiestneniu už nebude mať rovnaké problémy s rozptylom častíc ako mal originály experiment CREAM a mal by zbierať dáta až 3 roky.

SpaceX po mesačnej prestávke pripravuje raketu Falcon 9 na let misie CRS-12
Zdroj: NASA

Štart sa odkľadal už niekoľko krát

Asi ani jeden štart SpaceX rakety Falcon 9 sa nikdy neodkladal a neprekladal toľko krát, ako práve tento. Dôvodom je ULA, ktorá mala pôvodne letieť so svojím nákladom pred SpaceX. ULA ale bohužiaľ musela svoj štart odložiť, kedže počas umiestňovania nákladu na loď sa poškodil satelit, ktorý mala raketa niesť na obežnú dráhu a ten musel byť následne zložený z rakety, opravený a opäť naložený na raketu.

Štart CRS-12 bol pôvodne plánovaný na 10. augusta, následne bol preložený kvôli štartu ULA na 14. augusta, potom čo sa poškodil satelit, ktorý ULA nakladala na raketu bol štart presunutý na 13. augusta a predvčerom, bol štart opäť posunutý z 13. na 14. augusta. Lietanie do vesmíru je a aj bolo vždy dramatické, no čo je moc to je moc. 🙂

Počasie v Myse Canaveral momentálne nevyzerá najlepšie. Momentálne sú na celý týždeň hlásené búrky. Očakávame, že SpaceX opäť preloží svoj štart. To či SpaceX štart odloží, sa uvidí pravdepodobne cez víkend a my vás samozrejme o vývoji situácie budeme informovať.

SpaceX po mesačnej prestávke pripravuje raketu Falcon 9 na let misie CRS-12

Mesiac bez štartu bol dlhý a nudný, no čoskoro budeme opäť sledovať Falcon 9 spolu s Dragon kapsulou v plnej rýchlosti letiacich k medzinárodnej vesmírnej stanici a budeme sa kochať nádhernými pristániami prvého stupňa rakety Falcon 9. My sa už na tento pohľad nevieme dočkať, sledujte ho spolu s nami na EMblog.sk už v pondelok.

Zdroj: TeslaRati

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here