Portál Observer obdržal email, ktorý hovorí o nadchádzajúcej tajnej misii pre Americkú vládu. Podľa neho SpaceX, Kalifornská firma založená Elonom Muskom, obdržala objednávku od Národného Prieskumného Úradu (NRO) USA. Objednávka sa týka nového satelitu, ktorý NRO plánuje pomocou Falcon 9 rakety poslať na obežnú dráhu Zeme na podporu ich tajných aktivít.

O misii vieme len veľmi málo, kedže NRO detaily o svojich aktivitách nemusí prezentovať širokej verejnosti. Vieme, že SpaceX plánuje štart na 30.apríl o 13:00 lokálneho stredoeurópskeho času. Raketa Falcon 9 so satelitom NRO by mala štartovať z Mysu Canaveral na Floride zo štartovacej plochy LC-39A, Kenedyho Vesmírneho Centra. Predštartový statický test motorov je plánovaný na 26.apríl. Náklad, ktorý bude Falcon 9 niesť na obežnú dráhu Zeme, bude pravdepodobne nový špionážny satelit NRO, čo usudzujeme z dlhej histórie vypustených satelitov NRO.

Toto je ďalší úspech SpaceX, ktorý prichádza rýchlo po ich posledom, kedy ukázali, že naozaj dokážu lietať s už raz použitými raketami. Kontrakty od vlády USA sú veľmi lukratívne a pre SpaceX to bude prvý krát, čo bude exkluzívne niesť náklad pre NRO. Doteraz boli všetky náklady NRO nesené na obežnú dráhu Zeme exkluzívne firmou ULA (United Launch Alience), čo je spojené snaženie dvoch amerických firiem Boeing a Lockheed Martin.

Prave raketa od ULA, Atlas V. dnes 18. aprila vzlietla s nakladom od NASA smerom k ISS.

Kto alebo čo je NRO?

Od 25.augusta roku 1960, kedy bol Národný Prieskumný Úrad založený, sa jednalo o čisto tajnú organizáciu a federálna vláda USA nepriznávala jeho existenciu až do roku 1985, kedy noviny New York Times napísali článok o NRO.

Detaily satelitov NRO neboli nikdy uverejnené, no z informácií, ktoré unikli a z pozorovaní satelitov na nočnej oblohe sa dá usúdiť, že agentúra sa zameriava na sledovacie aktivity a pomáha so sledovaním agentúram ako je NASA, CIA, či armáda USA.
Webstranka agentúry o svojej aktivite hovorí toto:

“Keď vláda USA potrebuje uši či oči tam kde sa žiadny človek nedostane, či už v príliš ťažkých terénoch alebo v nepriateľskom území, vždy sa obráti na NRO. Nikdy nezabúdame na to koho sa snažíme obraňovať: náš národ a občanov.”

Elon Musk Blog, NROL-76
Zdroj: Twitter

NROL-76

Misia SpaceX pre NRO bude niesť označenie NROL-76 a po prvý krát bola spomenutá už v roku 2013 na kongresovom zasadnutí. Riaditeľka NRO, Betty J. Saap, vtedy chválila a ospevovala SpaceX za ich odlišný prístup k stavaniu a používaniu rakiet a už vtedy prehlásila, že NRO kúpilo štarty rakiet od SpaceX.

NRO už raz využilo služby SpaceX, no len ako bočný zákazník. Bolo to počas prvej demonštrácie, pre NASA,  letu na obežú dráhu Zeme rakety Falcon 9 v roku 2010. NRO s týmto letom nechalo vyniesť na obežnú drúhu Zeme tzv. “cubesat”. NRO-76 je prvou exkluzívnou misiou SpaceX pre Národný Prieskumný Úrad a pravdepodobne nie poslednou.

Takže 30.apríla SpaceX vypustí ďalší satelit na obežnú dráhu Zeme, tak nezabudnite pozorovať oblohu a nový satelit, lebo on bude pozorovať Vás! 😉

Zdroj: Observer

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here