Sme nadšení Vám oznámiť, že SpaceX bolo oslovené dvoma občanmi na poskytnutie letu okolo mesiaca, ktorá by sa mala uskutočniť už budúci rok, pred necelou hodinou ohlásil na svojom Twittery Elon Musk.

Veľkú časť zálohy, na misiu na Mesiac, už zaplatili. A tak isto ako astronauti Apollo misií, aj títo jednotlivci budú cestovať do vesmíru a zo sebou budú niesť nádeje a sny celého ľudstva, hnaný ľudskou túžbou po objavovaní. Máme v pláne týchto jednotlivcov podrobiť zdravotným testom, ako aj výcviku, ktorý začne už na konci tohto roku. Ďalšie tímy taktiež prejavili veľký záujem a očakávame, že záujem bude narastať. Dodatočné informácie ohľadom tímov budú uverejnené v závislosti od výsledkov zdravotných testov a výcviku.

Chceli by sme poďakovať NASA, bez ktorých by toto nebolo možné. Program NASA, Commercial Crew Program, teda program komerčných posádok, je kľúčovým, pretože nám zabezpečil väčšinu finančných prostriedkov potrebných na vývoj Dragon 2 kapsuly. Tak isto nám to umožní využiť Falcon Heavy raketu, ktorá bola vyvinutá z interných finančných prostriedkov. Falcon Heavy má pred sebou prvý testovací let toto leto a pokiaľ bude úspešný, bude to najsilnejšia raketa, ktorá dosiahne obežnú dráhu Zeme po rakete Saturn V., ktorá bola používaná na Apollo misie. Falcon Heavy má dve tretiny výkonu rakety Saturn V. a viac ako dvojnásobok výkonu najväčšej, momentálne používanej, vesmírnej rakety.

Neskôr v tomto roku ako súčasť programu komerčných posádok NASA pošleme Dragon 2 kapsulu na ISS. Táto prvá demonštrácia letu-schopnosti, bude prebiehať v plne automatickom móde a bez atronautov na palube. Následná misia s astronautami je naplánovaná na druhý kvartál roku 2018. SpaceX má momentálne objednávku na v priemere 4 lety na ISS za rok s Dragon 2. Z toho tri lety by mali viesť náklad a jeden let posádku. Súkromné misie ako táto, ktoré NASA podporila, spôsobia, že dlhodobé výdaje pre americkú vládu sa znížia a SpaceX to pomôže s nadobudnutím dôvery a spoľahlivosti ich rakiet a kapsúl.

Potom čo Dragon 2 začne lietať na ISS pre NASA, SpaceX začne pripravovať súkromnú misiu na výlet okolo mesiaca a späť na Zem. Štart bude prebiehať na historickej štartovacej ploche LC-39A v Kenedyho Vesmírnom Centre blízko Mysu Canaveral. Táto misia prezentuje možnosť ľudstva sa opäť vrátiť do otvoreného vesmíru po 45 rokoch. Táto misia bude letieť najrýchlejšie a najhlbšie do solárneho systému ako kedy kto letel.

Elon Musk Blog, SpaceX, Mars

Dragon kapsula bola od začiatku vyvíjaná s tým žeby mala viesť ľudí. Jej úspechy ako nákladnej kapsuly budú základom pre budúce misie s posádkou. Rovnako skúsenosti, ktoré nadobudneme počas využívania druhej verzie Dragon kapsuly budú predstavovať dôležitý medzník v našom cieli dopraviť ľudí na MARS!

Zdroj: spacex

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here