UPDATE – 15:15, 21.02.2018

Štart rakety Falcon 9 s misiou PAZ bol práve zrušený, dôvodom sú silné vetry vo vrchných častiach atmosféry. Štart bol preložený na zajtra (22.02.2018) o 15:17.

____________________________________________________________

Po niekoľkých odkladoch misie PAZ sme sa po pár týždňoch opäť dočkali ďalšieho štartu rakety Falcon 9. Pre SpaceX ide o štvrtý tohtoročný štart. Raketa Falcon 9 vynesie na geostacionárnu obežnú dráhu družicu PAZ, ktorá váži 1350 kg + dva satelity Starlink o hmotnosti 2 x 400 kg. Raketa Falcon 9 disponuje použitým prvým stupňom rakety z misie Formosat-5 a bohužiaľ nedisponuje pristávacími nohami, čo znamená, že SpaceX sa nepokúsi o záchranu prvého stupňa. Je však pravdepodobné, že SpaceX sa opäť pokúsi o jeden z riskantných pristávacích manévrov na mori a prvý stupeň sa tak možno opäť zachráni sám ako pri misii SES-16.

Statický zážeh pre túto misiu prebehol 11. februára. Po ňom SpaceX na svojom Twitteri uverejnilo, že sú pripravení na štart 17. februára. Došlo však k odkladu štartu na dnešný deň (21.02.2018), SpaceX potrebovalo viac času na finálne kontroly vylepšeného aerodynamického krytu, ktorý bude mať pri tomto štarte premiéru. O novom aerodynamickom kryte sa toho moc nevie, ale mal by byť o niečo väčší a lepšie prispôsobený na záchranu a znovupoužitie. SpaceX plánuje aerodynamické kryty chytať pomocou lode Mr. Steven.

Keďže táto misia bude prvá, ktorá bude využívať nový aerodynamický kryt, mohlo by to znamenať, že SpaceX sa pokúsi o reálny pokus záchrany tohto krytu.

Loď Mr. Steven a záchrana aerodynamického krytu

SpaceX, z toho čo vieme, už viac ako rok pracuje na záchrane a znovupoužití aerodynamického krytu, ktorého výroba stojí niekoľko miliónov dolárov. Elon Musk v minulosti prehlásil, že celý kryt vyjde na 5-6 miliónov amerických dolárov. A presne táto suma je dôvodom prečo sa SpaceX chce pokúsiť aerodynamický kryt zachrániť a opätovne ho použiť.

Vieme, že SpaceX sa pokúsi aerodynamické kryty zachraňovať pomocou lode Mr. Steven, aj keď ohľadom záchrany krytu a tejto lode je SpaceX dosť tajnostkárske. Keď sa v decembri minulého roku objavili prvé fotografie lode Mr. Steven s kovovou konštrukciu, mnoho ľudí sa len domnievalo načo táto loď bude SpaceX slúžiť.

SpaceX má nový systém na záchranu aerodynamického krytu rakety Falcon 9

Elon Musk účel tejto lode vysvetlil až začiatkom tohto mesiaca, kde na tlačovej konferencii po štarte rakety Falcon Heavy vysvetlil, že loď bude slúžiť na zachytávanie aerodynamického krytu do siete. Pár dní nato sa objavili prvé fotografie lode Mr.Steven, ktorá disponuje už aj sieťou.

Okolo celého procesu záchrany aerodynamického krytu je množstvo otáznikov. Napríklad sa nevie či bude loď pri zachytávaní krytu stáť na mieste, alebo bude v pohybe, či bude na lodi prítomná posádka. A dokonca 100% ani nevieme, či misia PAZ bude prvou misiu kde po prvý krát dôjde k záchrane nového aerodynamického krytu. SpaceX okolo záchrany aerodynamického krytu vcelku mlčí, preto si budeme musieť počkať na dnešný štart.

Družica Paz a Starlink

Hlavným nákladom misie PAZ (španielsky výraz pre Mier) je družica, ktorá je vyrobená spoločnosťou Airbus a prevádzkovať ju bude španielská firma HisdeSAT. Družica má slúžiť širokému spektru zákazníkov. Bude slúžiť na armádne účely, civilné, súkromné ale aj vedecké. Družica je dokonca vybavená aj radarovou anténou, ktorá bez ohľadu na oblačnosť, dennú alebo nočnú dobu bude snímať zemský povrch.

SpaceX sa dnes po prvý krát pokúsi o záchranu aerodynamického krytu pri misii PAZ

Hlavným nákladom je samozrejme družica Paz, avšak všetkých fanúšikov SpaceX najviac zaujíma testovací prototyp dvoch družíc s názvom Starlink, ktorými chce SpaceX poskytovať internetové pripojenie po celom svete. Bohužiaľ však o týchto demonštračných družiciach nemáme k dispozícií skoro žiadne informácie. Firma sa detaily snaží udržať v tajnosti.

Detaily o dnešnom štarte

Dátum štartu je teda 21.februára o 15:17 SEČ. Záložný termín je o 24 hodín neskôr. Štartovacie okno je okamžité a predpoveď počasia je 90% v prospech štartu. Primárnym nákladom je družica PAZ spoločnosti HisdeSAT a sekundárny náklad sú testovacie satelity MicroSat-2a a MicroSat-2b spoločnosti SpaceX, ktoré sú súčasťou ich plánovanej internetovej konštalácie Starlink. Hmotnosť družice PAZ je 1341 kg a 2 x MicroSat po 386 kg. Štartuje sa z leteckej základne Vandenberg v Kalifornii, zo štartovacej rampy SLC-4E.

SpaceX držíme palce so záchranou aerodynamického krytu a želáme ďalší úspešný štart! Na EMblogu Vám ako zvyčajne pred štartom ponúkneme štartovacie centrum kde budete môcť túto misiu sledovať naživo. 

Zdroj: kosmonautix, teslarati

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here