SpaceX pravé ukončilo posledné investičné kolo a získalo 350 miliónov amerických dolárov. Trhová hodnota SpaceX sa od tohto momentu zvýšila a momentálne sa pohybuje niekde v okolí 21 miliárd amerických dolárov. Nie je to veľké prekvapenie, kedže v posledných 2 rokoch, SpaceX v podstate dominuje v súkromnom vesmírnom prepravnom sektore. Jediné čo je na tomto prekvapujúce je to, že to prichádza len 9 rokov od prvého úspešného letu ich prvej rakety Falcon 1.

Naposledy SpaceX uzavrelo investičné kolo na 1 miliarde

Predošlé investičné kolo ukončilo SpaceX na 1 miliarde amerických dolárov, ktoré vtedy získalo ako investíciu od Google a Fidelity. Vtedy bolo SpaceX hodnotené na hranici 12 miliárd amerických dolárov.

SpaceX sa stalo jednou z najhodnotnejších súkromných firiem
Zdroj: qz.com

Toto posledné investičné kolo napomohlo SpaceX dostať sa do vcelku exkluzívneho klubu súkromných firiem, ktorých hodnota sa pohybuje nad 20 miliárd amerických dolárov. Dokopy je týchto firiem 7. Musk povedal, že sa bude snažiť SpaceX udržať súkromnou firmou čo najdlhšie, kedže verejne obchodovatelné firmy majú mnoho investorov, správne rady a podobne neprijemné kontrolné a ovládacie organy, ktoré by mohli Muskov plán a celoživotný sen, kolonizáciu Marsu, rapídne spomaliť či úplne zastaviť.

Vyššia kadencia posledných mesiacov napomohla

Najnovšie kolo investícií prišlo v momente kedy SpaceX naozaj dokazuje ako rýchlo a spoľahlivo svoje rakety dokážu dostať na obežnú dráhu zeme. Len nedávno SpaceX vypustilo 3 rakety Falcon 9 v priebehu 12 dní a Elon Musk vyhlásil, že do roku 2018 plánujú byť schopný rakety opakovane lietať v priebehu 24 hodín.

No SpaceX ma ešte stále veľmi dlhý zoznam zákazníkov, ktorý čakajú na let jednej z ich rakiet a preto sa prezident firmy, Gwynne Shotwell, snaží čo najviac sústrediť na spoľahlivé a časté lety ich vlajkovej lode, rakety Falcon 9, kedže sa jedná o ich najstabilnejší príjem. A stabilný príjem financií je to, čo teraz firma potrebuje.

Konkurencia sa sustredí na ine ciele

Blue Origin, firma Jeffa Bezosa, či Virgin Galactic, firma Richarda Bransona, sú firmy, ktoré sa nesústredia tak intenzívne ako SpaceX na dosiahnutie čo najnižších cien letov do vesmíru. Jeff Bezos dokonca nedávno odhalil svoj plán financovania svojej firmy Blue Origin. Jeff Bezos plánuje predávať každý rok akcie Amazon Inc. v hodnote približne 1 miliardy amerických dolárov a týmto spôsobom financovať tento projekt. Čo v tomto prípade znamená, že Jeff Bezos môže takýmto spôsobom financovať Blue Origin až 81 rokov, keďže jeho podiel v Amazon Inc. sa momentálne pohybuje na hranici 17%, v hodnote viac ako 81 miliárd amerických dolárov. Teda znižovanie ceny letov do vesmíru asi nie je jeho prioritou pri takomto zdroji financii.

SpaceX sa stalo jednou z najhodnotnejších súkromných firiem
Zdroj: Blue Origin

Jeff Bezos, Richard Branson a ich firmy sa momentálne sústredia skôr na turistické lety ako na nákladné lety či lety do hlbšieho vesmíru. Virgin Galctic má turizmus ako svoj jediný cieľ a Blue Origin sa v budúcnosti síce rozhodlo smerovať k väčším a zaujímavejším cieľom, no to je ešte ďaleká budúcnosť.

Musk je stále väčšinovým vlastníkom

Musk momentálne vo firme vlastní viac ako 50%. Čo pri hodnote 21 miliárd amerických dolárov ho momentálne robí o 5 miliárd hodnotnejším ako bol pred týmto posledným investičným kolom. Tak isto to znamená, že Elon Musk je stále väčšinovým akcionárom a teda stále v čele firmy a jej smerovania.

SpaceX sa stalo jednou z najhodnotnejších súkromných firiem
Zdroj: SpaceX

Dúfame, že Elon Musk si túto pozíciu väčšinového vlastníka udrží ešte nadlho a SpaceX bude smerovať nie smerom najbezpečnejších a najvýnosnejších investicií, no tých najodvážnejších a najšialenejších. Veď práve to je to čo prinieslo SpaceX nie len úspech, no aj lásku fanúšikov po celom svete. Len vďaka týmto odvážnym a novým krokom SpaceX získalo tisíce či možno aj milióny sledovateľov po celom svete pri každom štarte ich rakety Falcon 9. A tak úspešne obnovilo éru ľudstva kedy ľudia hľadia k hviezdam a snívaju o dobývani vesmíru, ako kesysi v 70. rokoch dokázala NASA.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here