Bude to prvý krát čo SpaceX bude štartovať svoju vesmírnu raketu Falcon 9 z historickej štartovacej plochy 39A, ktorá slúžila k štartom Appolo misii. V januári a februári plánuje SpaceX ďalšie 3 misie. Je to pokračovanie ich úspešného štartu roka, po tom čo minulý rok zakončili tak tragicky.

Po tom čo SpaceX 14. januára úspešne vyviezol na nízku obežnú dráhu 10 Iridium NEXT satelitov ho čaká misia EchoStar 23. Misia vynáša satelit pre firmu EchoStar Corporation. EchoStar 23 by mala štartovať 26. januára z Cape Canaveral na Floride. Táto misia bude vynášať satelit, ktorý bude poskytovať televízne pokrytie pre Brazíliu, konkrétne bude poskytovať vysielanie Ku, Ka a S pásma pre priame televízne vysielacie služby v Brazílií. Návrat SpaceX k úspešnému lietaniu svojich Falcon 9 rakiet je pre firmu úľavou, kedže EchoStar Corporation je obmedzená Brazílskymi reguláciami a môže svoj satelit spreváckovať len do konca prvej polovice roka 2017.

Ďalším letom pre SpaceX bude misia CRS10, ktorú bude SpaceX realizovať pre NASA. Je to ďalší let ich už overeného modulu Dragon na ISS. Bude sa jednať o 10 misiu pre draka. SpaceX 8. apríla 2016 po prvý krát úspešne doviezlo zásoby na ISS a pristálo svoj prvý stupeň rakety na robotickej lodi. A tento krát sa o to pokúsy opäť. Aj keď táto misia nemá na pláne nijaké prelomové zmeny, či novinky, je určite pripomienkou blízkeho vzťahu SpaceX s NASA. Zároveň je i ďalšou kvapkou dôvery, ktorú NASA viac a viac ukazuje svojmu partnerovi a pripomína, že SpaceX sa stáva spoľahlivým poskytovateľom vesmírnych letov a už čoskoro bude pre NASA voziť atronautov na ISS.

No najzaujímavejšou misiou tejto trojice je práve tá posledná, ktorá sa uskutoční 22. februára 2017. Jedná sa o misiu SES-10. SES-10 je satelit vlastnený Luxemburskou firmou SES a postavený firmou “Airbus Defence and Space”. Tento satelit bude doručený raketou Falcon 9 na obežnú dráhu zeme a bude poskytovať telekomunikačné služby latinskej amerike. Na tejto misii je zaujímavé to, že je to prvá misia kde SpaceX použije prvý krát už raz letený prvý stupeň rakety. SpaceX sa prvý krát v histórií ľudstva pokúsi o let do vesmíru na už raz použitej vesmírnej rakete. Bude sa jednať práve o ten prvý stupeň rakety Falcon 9, ktorý SpaceX úspešne dopravilo spať na zem počas zásobovacej misie na ISS 8. apríla 2016.

SES, ktorý bol prvým komerčným zákazníkom SpaceX v roku 2013, so svojím satelitom SES-8, je prvým zákazníkom SpaceX, ktorý pristúpil na let svojho satelitu na rakete s už raz použitím prvým stupňom a SES potvrdili, že dostali túto možnosť aj so zľavou a po dôkladnom zvážení ju prijali. Elon Musk osobne vyjadril vďaku za túto dôveru svojím Tweetom ešte v auguste 2016 kde tak isto poznamenal, že to bude dôležitým milníkom pre SpaceX a že sú radi, že ho môžu realizovať práve so spoločnosťou SES.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here