Zajtra, krátko po polnoci, 19.04.2018 o 00:51 SELČ, budeme svedkami ďalšieho štartu rakety Falcon 9. Jedná sa o preložený štart z dňa 17.04.2018. SpaceX pár hodín pred štartom, štart zrušilo. Podľa nepotvrdených správ bol štart odložený kvôli obavám úniku pohonných látok a spalín pri zážehu druhého stupňa, ktoré by teoreticky mohli spôsobiť poškodenie niektorých citlivých prístrojov. Inžinieri zo SpaceX teda potrebovali dodatočný čas na kontrolu.

SpaceX tentokrát vynesie na vysokú obežnú dráhu Zeme vedeckú družicu TESS, Transiting Exoplanet Survey Satellite, ktorá patrí agentúre NASA a vo vesmíre bude hľadať nové exoplanéty, teda planéty, ktoré obiehajú okolo cudzích hviezd.

Cena tejto družice je 243 miliónov amerických dolárov. Na túto misiu bude použitý úplne nový prvý stupeň rakety Falcon 9 typu Block 4. Malo by sa jednať o poslednú misiu s úplne novým Blockom 4, SpaceX by malo pri nasledujúcich misiách používať zbrusu nový prvý stupeň, Block 5, ktorý bude použiteľný viac ako dva krát.

Block 5

Block 5 bude značne vylepšený a malo by sa jednať o konečnú variantu rakety Falcon 9, aj keď Elon Musk sám spomínal ešte niekoľko zmien, ktoré by mohli byť v budúcnosti implementované.

Medzi vylepšenia nového prvého stupňa Blocku 5 budú patriť napríklad sklopiteľné nohy, znuvupoužiteľná tepelná ochrana mnohých prvkov na rakete, taktiež vylepšené motory Merlin s vylepšenými turbočerpadlami, titánové kormidlá či vylepšený héliový systém.

Misia TESS

Ale vráťme sa späť k zajtrajšej misii. Hmotnosť celého nákladu bude len 365 kg a jedná sa vlastne o najmenší náklad aký kedy raketa Falcon 9 vyniesla. Tento rekord zatiaľ držala misia Formosat-5, ktorá vážila 475 kg.

Statický zážeh rakety Falcon 9 prebehol 11.04.2018 o 20:30 SELČ. SpaceX pár minút po úspešnom statickom zážehu na svojom Twitteri potvrdilo dátum a čas štartu. Štartovacie okno pre zajtrajšiu misiu bude trvať 30 sekúnd. Predpoveď počasia je zatiaľ 90% v prospech štartu v hlavnom termíne. Falcon 9 s misiou TESS štartuje zo štartovacej rampy SLC-40 v Myse Canaveral na Floride. Dokonca by sme sa mali po dlhom čase opäť dočkať záchrany prvého stupňa a to presnejšie na autonómnej lodi OCISLY (Of Course I Still Love You), ktorá 14.04.2017 vyplávala na oceán.

Misia TESS je pre NASA z hľadiska dôležitosti nákladom 2.kategórie, čo pre SpaceX znamená, že aby mohli túto družicu vyviesť do vesmíru potrebovali certifikáciu, ktorú získali v januári tohto roku.

Mimo iné raketa Falcon 9 disponuje vylepšeným aerodynamickým krytom, ktorý mal premiéru pri misii PAZ. Tento aerodynamický kryt má prispôsobené padáky na pristátie, lebo už ako iste viete, SpaceX sa už niekoľko krát pokúsilo o záchranu aerodynamického krytu, aj keď neúspešne, pomocou siete na lodi Mr.Steven. Viac o lodi Mr.Steven si môžete prečítať tu. Ale aj keď raketa disponuje novým aerodynamickým krytom o záchranu sa SpaceX nepokúsi, zatiaľ to na východnom pobreží bohužiaľ nie je možné. Dôjde iba k pristávaniu krytu do vodu.

SpaceX má za sebou už vyše 50 úspešných letov, tak verme, že aj ten zajtrajší s misiou TESS bude úspešný a nie len úspešne vynesený. Veríme, že SpaceX sa opäť podarí dokonale pristáť s prvým stupňom na robotickej lodi OCISLY.

Takže nezabudnite, hodinu po polnoci raketa Falcon 9 opäť štartuje do vesmíru. Štartovacie centrum nájdete u nás na EMblogu, kde Vás budeme o všetkom informovať.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here