UPDATE: Štart SpaceX rakety Falcon 9 zrušený kvôli silným vetrom a preložený na štvrtok!

Zajtra ráno má SpaceX pred sebou ďalší zo štartov svojej vlajkovej lode Falcon 9. Štart misie EchoStar 23 je plánovaný na 6:34 – 9:04 lokálneho stredouerópskeho času, takže tento krát má SpaceX na štart až dva a pol hodinové rozpätie. SpaceX bude na vrchu svojej rakety Falcon 9 viesť satelit EchoStar 23. Po dlhom čase je to prvý krát čo SpaceX neplánuje získať späť svoju raketu. Malo by sa jednať o posledný let rakety Falcon 9 pri ktorom sa SpaceX nepokúsi o pristátie. Na rakete sa dokonca nebudú nachádzať ani pristávacie nohy, ktoré sú už dnes samozrejmosťou na každej rakete Falcon 9. Bude to prvý krát čo sa SpaceX nepokúsi o pristátie rakety Falcon 9 od apríla 2015.

Elon Musk Blog, SpaceX, Falcon 9
Zdroj: SpaceX

SpaceX nemá v pláne pokúsiť sa o pristátie pretože raketa spotrebuje príliš veľa paliva na vynesenie ťažkého satelitu na geostacionárnu obežnú dráhu Zeme. Geostacionárna obežná dráha sa nachádza približne 36 000 kilometrov od zemského povrchu. Práve pre to sa SpaceX nepokúsi o pristátie. Falcon 9 potrebuje príliš veľa energie na vynesenie satelitu a neostane mu dostatok paliva na cestu späť, kedže Falcon 9 pri samotnom pristávaní a pri vstupe do atmosféry spotrebuje príliš veľa paliva. Od druhej polovice roku 2017 by sa mala do obehu dostať nová verzia rakety Falcon 9, tzv. “Block 5”. Block 5 by mal priniesť úpravy pristávacích nôh, zvýšenie výkonu motorov a asi ďalších 100 malých úprav. Tieto úpravy a zmeny sú predprípravou SpaceX na lety rakety Falcon 9 s posádkou.

EchoStar 23 je satelit vyrobený v spolupráci firiem Space Systems a Loral. Satelit bude vysielať televízny signál pre Južnú Ameriku, špecificky pre Brazíliu. Kedže satelit bude vysielať pre jednu krajinu musí sa neustále držať na jej úrovni. Preto bude umiestnený na geostacionárnu obežnú dráhu Zeme. Objekty na geostacionárnej obežnej dráhe sa pohybujú rovnakou rýchlosťou ako Zem a teda sa neustále môžu nachádzať nad bodom, ktorý potrebujú pokryť. Plánovaná životnosť satelitu je 15 rokov.

70m vysoká raketa Falcon 9 bude štartovať z historickej plochy Apollo misií, LC-39A, z Kenedyho vesmírneho centra na Floride v Myse Canaveral. SpaceX bude už klasicky vysielať štart svojej rakety na dvoch verziách webcastu, tak ako sme videli už pri niekoľkých posledných štartoch. Prvý webcast, ktorý bude dopĺňaný komentárom je pre širokú verejnosť a druhý webcast bez komentáru je čisto technický. Oba webcasty môžete nájsť pod článkom!

Elon Musk Blog, SpaceX, Falcon 9
Zdroj: SpaceX

Misia EchoStar 23 bola už niekoľko krát odložená. Prvý krát už v treťom kvartály minulého roku. No SpaceX má už satelit umiestnený na rakete, ktorá má za sebou úspešných statický test motorov a čaká už len na povolenie k štartu! Pokiaľ pôjde všetko podľa plánu, zajtra ráno poletí Falcon 9 ponad atlantik až na geostacionárnu obežnú dráhu kde vypustí satelit EchoStar 23, ktorý sa vďaka svojím plynovým tryskám dostane na presne požadovanú pozíciu a začne vysielať! Bude to prvý let komerčného satelitu zo štartovacej plochy Apollo misií a misií raketoplánov, LC-39A.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here