Agentúra NASA pred pár dňami oznámila dva nové kontrakty pre misie zamerané na štúdium a monitorovanie Zeme. NASA na vynesenie družíc pre diaľkový prieskum Sentinel 6A/Jason a Landsat 9 vybrala spoločnosti SpaceX a United Launch Aliance (ULA) . SpaceX by malo štart zaistiť v novembri 2020. Raketa Falcon 9 bude vypúšťať družicu Sentinel 6A. ULA svoju misiu splní najneskôr v júni 2021, ich raketa Atlas 5 vypustí družicu Landsat 9.

Známe sú aj ceny štartov. 97 miliónov amerických dolárov vyjde NASA misia od SpaceX. Misia od ULA vyjde NASA na 153.8 miliónov amerických dolárov.

Ak sa pýtate prečo je cena štartu rakety Atlas 5 neporovnateľne drahšia ako štart rakety Falcon 9, tak odpoveďou je schopnosť opakovaného použitia rakety Falcon 9. Raketa Atlas 5 nie je opakovane použiteľná. Rovnako veľká časť dielov pre túto raketu, narozdiel od rakety Falcon 9, sa nakupuje od externých firiem, ktoré tiež veľkú časť súčiastok nakupujú od iný firiem, tým sa cena za jednotlivé diely mnohonásobne prevyšuje, zatiaľ čo SpaceX si vyrába väčšinu súčiastok pre svoje rakety. ULA je obrovská spoločnosť, ktorá po veľmi dlhú dobu nemala konkurenciu a tak nemusela hľadieť na ceny svojich služieb.

Rovnako sa tu naskytuje otázka, prečo si NASA nevybrala pre obe tieto misie spoločnosť SpaceX. NASA evidentne pristúpila na stratégiu 50-50, čo znamená, že sa rozhodla deliť misie na striedačku medzi SpaceX a ULA. Rovnako SpaceX nedokáže vynášať úplne všetky náklady, ktoré ULA vynášať dokáže (hmotnosť), samozrejme toto sa zmení po príchode rakety Falcon Heavy. Tá by mala prvý krát letieť v decembri tohto roku zo štartovacej plochy LC-39A na Floride. Taktiež SpaceX nedokáže vždy rýchlo reagovať na urgentný dopyt a preto je pre NASA, Letectvo Spojených Štátov Amerických a iných, dôležité investovať do spoločnosti ULA aby neskrachovala. Takto bude mať NASA v prípade potreby vždy alternatívu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here