Zuma, toto je názov záhadnej misie SpaceX, ktorá sa nedávno objavila na ich letovom manifeste. Zuma bola vsunutá na poslednú chvíľu medzi štarty misií Koreasat 5A a Iridium NEXT 31-40.

Náhle vsunutie ďalšej misie do ich aj tak neuveriteľne nabitého programu prichádza ako veľké prekvapenie. SpaceX zažíva svoj najrušnejší rok a od januára tohto roku už odštartovalo 15 rakiet Falcon 9 a všetky úspešne. Z 15 štartov sa SpaceX pokúsilo o 12 pristátí prvého stupňa rakety Falcon 9 a tie boli tak isto ako štarty všetky úspešné. No väčším prekvapením je to, že o misii Zuma sa dokopy nič nevie. Informácie o náklade, ktorý ponesie raketa Falcon 9 na obežnú drahú niekedy v polke novembra a ani jeho majiteľ, ako aj objednávateľ tohto letu zatiaľ nie je známi a je pravdepodobné, že tieto informácie poskytnuté ani nebudú.

Tajná misia Zuma sa záhadne objavila v štartovacom manifeste SpaceX

Misia dostala povolenie na štart a bude sa pravdepodobne jednať o poslednú misiu, ktorá poletí z historickej štartovacej plochy LC-39A. Po tejto misii bude pravdepodobne uzavrená na cca 60 dní, počas ktorých bude SpaceX pripravovať LC-39A na prvý let rakety Falcon Heavy. Ten by sa mal uskutočniť v decembri 2017.

SpaceX sa počas misie Zuma pokúsi o 13 pristátie v tomto roku. Prvý stupeň by mal tento krát pristávať na súši, na pristávacej ploche LZ-1 v Myse Canaveral na Floride (môžeme sa teda tešiť na nádherné fotografie). Jediné čo sa o misii Zuma vie je, že na jej štart bude použitý úplne nový prvý stupeň, jadro B1043. To bolo pôvodne plánované na misiu CRS-13, zásobovaciu misiu NASA na ISS.

Misie pri ktorých SpaceX neposkytuje žiadne informácie sú väčšinou pripisované americkej vláde a jednej z jej agentúr, no tento krát sa špekuluje, že sa bude jednať o komerčnú tajnú misiu. Oficiálne štátne orgány USA musia byť samozrejme o náklade a všetkých jeho podrobnostiach informované, no široká verejnosť nie.

No nech je to už akokoľvek, pri týchto misiách sa bohužiaľ nikdy nedočkáme záberu kamier na druhý stupeň, otváraniu ochranného štítu rakety či odpájanie nákladu od druhého stupňa. Takže jediné čo nám ostáva je sledovať prvý stupeň a jeho cestu späť na zem, jeho následné pristátie na LZ-1 a popravde aj keď budeme mať len polovičné divadlo pri tejto misii, pristátia rakety Falcon 9 sa nikdy nezunujú.

Zdroj: Wikipedia, NASASpaceFlight, SpaceFlightNow

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here