Je tomu ešte len týždeň čo SpaceX odštartovalo svoju raketu Falcon 9 po mesačnej letnej pauze no SpaceX už má za sebou ďalší úspešný statický zážeh a pripravuje sa na ďalšiu misiu. Táto misia by mala niesť Taiwanský pozorovací satelit FORMOSAT-5. Raketa Falcon 9 bude tento krát štartovať z leteckej základne Vandenberg v Kalifornii.

Úspech misie FORMOSAT-5 pomôže SpaceX rozšíriť svoju Azijskú klientelu

FORMOSAT-5

Taiwanský satelit váži približne 475 kg, vrátane paliva. Jedná sa o naozaj malinký náklad, jeho rozmery sú 2.8 metra na výšku a 1.6 metra na priemer. FORMOSAT-5 bol vyrobený Taiwanskou národnou kozmickou agentúrou. Umiestený by mal byť na heliosynchrónnu dráhu, vo výške cca 720 km od kadiaľ by mal pozorovať a analyzovať prírodné katastrofy, sledovať životné prostredie, pomáhať pri medzinárodných záchranných operáciách, no tak isto by mal napomáhať pri zaisťovaní národnej bezpečnosti.

Úspech misie FORMOSAT-5 pomôže SpaceX rozšíriť svoju Azijskú klientelu

FORMOSAT-5 bude vynesený na vrchu rakety Falcon 9, no pôvodne bol tento štart plánovaný s raketou Falcon 1. Po niekoľkých zmenách, presunoch a zrušených nákladoch, nakoniec tento ľahunký satelit pocestuje na obežnú drahú zeme sám. Čo znamená, že raketa bude mať viac ako dosť paliva na návrat na zem a pristátie. Kedže pristávacie plochy na leteckej základni Vandenberg ešte nie sú v prevádzke (toto je naša domienka keďže mnoho informácií o stave pristávacích plôch na SLC-4W nie je známych) bude raketa pristávať na robotickej lodi a mobilnej pristávacej ploche SpaceX “Just Read the Instruction”, v preklade “Stačí si prečítať pokyny”.

Úspech misie FORMOSAT-5 pomôže SpaceX rozšíriť svoju Azijskú klientelu

SpaceX sa musí ukázať v tom najlepšom svetle

Pokiaľ sa SpaceX misia vydarí, bude to mať 2 hlavne dôsledky. Za prvé, firma si bude môcť zarátať ďalší úspešný štart a pristátie, už deviate tento rok! Firma sa musí snažiť si zachovať čisté skóre bez chýb, lebo v zime sa bude snažiť o prvý let rakety Falcon Heavy. Elon Musk predpokladá, že dôjde k zlyhaniu prvého letu rakety Falcon Heavy, avšak pre neho samého bude prvý let úspešný ak Falcon Heavy nezničí štartovaciu plochu. Bolo by teda naozaj prospešné keby firma nezlyhala ani raz v tomto roku a nazbierala čo najviac úspešných štartov a pristátí pred tým než budú sledovať ako Falcon Heavy v plameňoch padá k zemi.

Druhým dôsledkom úspešnej misie FORMOSAT-5 by bolo pre SpaceX získanie ďalšieho medzinárodného klienta, a špeciálne klienta z Ázie. Tento trh sa pre SpaceX ešte len otvára a preto je potrebné aby sa firma, raketa, ale aj tím na zemi predviedli v čo najlepšej forme. Je to prvý krát čo si NSPO objednalo štart u SpaceX, no pokiaľ by bola táto misia úspešná, firma sa pravdepodobne môže tešiť na budúce zákazky z Taiwanu.

Úspech misie FORMOSAT-5 pomôže SpaceX rozšíriť svoju Azijskú klientelu
Zdroj: ytimg

SpaceX totižto doteraz nemalo až tak moc medzinárodných zákazníkov, no s postupným vylepšovaním ich rakiet a viac a viac úspešnými pristátiami, sa cena ich letov rapídne znižuje a to neuveriteľne napomáha SpaceX získavať nových zákazníkov po celom svete. Let ich vlajkovej lode, rakety Falcon 9, momentálne stojí 62 miliónov amerických dolárov, čo je už pri použití novej rakety o takmer 40 miliónov menej ako konkurencia na trhu s raketami s rovnakou nosnosťou. No opakovane použité rakety s takmer 20 miliónovou redukciou ceny sú vlastne v tomto momente jedinečné a bezkonkurenčné. Tento fakt a dôkaz toho, že na opakovane lietané rakety a pristátia sa dá spoľahnúť môže SpaceX v blízkej budúcnosti priniesť omnoho viac zákaziek po celom svete. Tie SpaceX neúprosne potrebuje na realizáciu ich ďalších plánov ako je pokrytie celej Zeme internetom pomocou vlastnej siete satelitov či kolonizácie Marsu.

Štart je plánovaný na 24. augusta o 20:50 stredoeurópskeho času, nezabudnite ho s nami sledovať u nás na EMblogu, kde vám, už ako obvykle, ponúkneme oficiálny stream od SpaceX ale aj český komentovaný stream.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here