Misia CRS-11 tak isto známa pod skratkou SpX-11, je posledná zásobovacia misia SpaceX na ISS. Misia bola úspešná a na ISS dopravila hromadu nového materiálu, zásob pre posádku, vedeckých pokusov a iného hardvéru pre vesmírnu stanicu. Kapsula bola úspešne pripojená k ISS za pomoci robotického ramena Canadarm2, ktorého ovládali astronauti Peggy Whitson a Jackom Fischerom.

Misia bola tento krát o niečo zaujímavejšia ako zvyčajne, kedže to bolo po prvý krát čo od roku 2011 na ISS zaparkovalo “vozidlo”, ktoré už raz na ISS bolo. Zároveň sa jednalo o prvý pokus SpaceX letieť s už raz letenou Dragon kapsulou. Aj keď je známe, že mnoho častí kapsuly bolo vymenených.

Elon Musk Blog, NASA - NICER
Zdroj: NASA

Dragon na ISS doviezol tak isto veľmi zaujímavý vedecký pokus, NICER. NICER je skrátený názov pre “Neutron Star Interier Composition Explorer”, čo je vedecký pokus, ktorý bude ako jeden z mnoho modulov nainštalovaný na ISS a pomôže nám študovať neobyčajné gravitačné, elektromagnetické a nukleárne prostredie, ktoré sa nachádza uprostred neutrónových hviezd.

Misia bola teda úspešná a Dragon doletel na ISS kde ostane až do 2 júla 2017. No nebol by to tak úplne úspešný let SpaceX keby sa prvý stupeň nevrátil na Zem a úspešne nepristál. Tento krát nám z pristátia prvého stupňa pripravili aj krásne Ultra HD video. Tak kliknite play pod článkom a kochajte sa nádherným a čistým pristátím na pristávacej ploche LC-1.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here