Joe Kelly, jeden z nespočetného množstva fanúškov SpaceX, sa na svojom facebookovom účte nedávno pochválil novými fotografiami štartovacej plochy v Kenedyho Vesmírnom Centre na Floride, LC-39A.

Na fotografii je možno vidieť prvé viditeľné modifikácie, ktoré SpaceX robí na tejto štartovacej ploche vrámci jej prípravy na štart rakety Falcon Heavy, ktorý by sa mal udiať podľa Muska, “dúfame do konca tohto roku”. SpaceX začal pracovať na týchto úpravách pomedzi štarty rakety Falcon 9.

V Myse Canaveral sa objavilo nové technické vybavenie pre Falcon Heavy

Objavili sa nové štartovacie uchytenia

Aj keď sú tieto modifikácie minimálne, sú dôležité. Tie prvé sa týkajú TEL štartovacej plochy LC-39A. TEL je skratka reprezentujúca Transporter/Erector/Launcher, čo je veľká biela konštrukcia, ktorá privezie na štartovaciu plochu raketu Falcon 9 z hangára, postaví ju do zvislej polohy a vypustí počas štartu. Aj keď bol TEL na ploche LC-39A od začiatku navrhnutý tak, aby mohol zabezpečiť štarty rakety Falcon 9 ako aj rakety Falcon Heavy, stále je na ňom treba nainštalovať a upraviť hromadu technického vybavenia. Ako to tak ale vyzerá, prvá fáza týchto úprav sa už začala.

Na obrázku v čiernych kruhoch môžeme vidieť nové štartovacie uchytenia, tie sú na TEL na to aby zachytili raketu Falcon 9 a teda neskôr raketu Falcon Heavy. Tie dávajú štartovacím zariadeniam SpaceX ich relatívne jedinečnú schopnosť, robiť statické zážehy rakiet na štartovacích rampách a dokonca dokážu zastaviť štart aj po tom, čo boli všetky motory spustené.

Raketa Falcon 9 potrebuje iba 4 uchytenia, tie môžeme na obrázku vidieť v útvare “+” okolo diery v strede. Raketa Falcon Heavy bude potrebovať až 8 takýchto uchytení. No kedže konštrukcia, na ktorej môžeme tieto uchytenia vidieť bola od začiatku navrhnutá modulárne, umožňuje to SpaceX v budúcnosti jednoducho meniť medzi nastavením pre Falcon 9 a Falcon Heavy. A teda nemusí štartovaciu plochu LC-39A a jej TEL dedukovať iba jednému druhu rakiet.

Malinká modifikácia pre bočné prvé stupne rakety Falcon Heavy

Ďalšia modifikácia, zakrúžkovaná červenou, je omnoho menšia a iba predbežná, no všeobecne sa verí, že tieto “výrastky” z hlavnej časti TEL budú v budúcnosti držať “kolísky” pre bočné prvé stupne rakety Falcon Heavy. Táto zmena je viditeľná z oboch strán TEL na jednom z novších obrázkov LC-39A, vid. nižšie.

Aj keď sú tieto zmeny naozaj malinké, ukazujú, že SpaceX sa snaží dokončiť hocijaké zmeny a úpravy, potrebné pre Falcon Heavy. Je to v záujme nie len SpaceX, ale hlavne jej obchodných partnerov, špeciálne NASA a investorov. SpaceX totižto sľubuje štart rakety Falcon Heavy už naozaj dlho a dátum jej štartu sa neustále odkladá.

V Myse Canaveral sa objavilo nové technické vybavenie pre Falcon Heavy

No LC-39A ostala aj po týchto úpravach plne aktívna, 7. septembra z nej letela misia OTV-5 a ešte len 2 dni dozadu na nej prebehol ďalší úspešný statický zážeh využívajúci práve vyššie spomínané uchytenia. No a mesiac po poslednom štarte, 7. októbra, bude z tejto plochy štartovať ďalšia misia využívajúca už raz letený prvý stupeň rakety Falcon 9, SES-11. Máme sa určite na čo tešiť…

05

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here