Len pred pár hodinami oznámil Elon Musk, zakladateľ a výkonný riaditeľ vesmírnej dopravnej firmy SpaceX, čo ponesie ich najväčšia a najvýkonnejšia raketa, Falcon Heavy, počas svojho prvého letu. SpaceX má dlhú históriu vo vyslaní  “hlúpostí” do vesmíru za pomoci ich rakiet. Napríklad pri prvom lete kapsule Dragon, sa na jej palube nachádzal veľký kus syru, ktorý bol do vesmíru vyslaný ako pocta komediálnej skupiny Monty Python. No a tento historický let SpaceX nebude výnimkou.

Poletí to najbláznivejšie čo nás napadne

Už v marci tohto roku sme vedeli, že náklad, ktorý ponesie raketa Falcon Heavy bude naozaj vtipný. Musk povedal “…poletí to najbláznivejšie čo nás napadne…”. No a po tom čo Musk napísal na svojom Twittery dnes nad ránom, vieme s istotou povedať, že Musk vo svojom vyjadrení ani trochu nepreháňal.

Ako náklad raketa Falcon Heavy ponesie Muskov Tesal Roadster, prvej generácie. Na svoj Twitter presnejšie napísal:

“Náklad bude môj midnight cherry [veľmi tmavá farba červenej nazývaná polnočná čerešňa] Tesla Roadster a bude hrať Space Oddity. Cieľom bude obežná dráha Marsu. Bude v hĺbkach vesmíru miliardu rokov, pokiaľ nevybuchne počas štartu.”

Payload will be my midnight cherry Tesla Roadster playing Space Oddity. Destination is Mars orbit. Will be in deep space for a billion years or so if it doesn’t blow up on ascent.

— Elon Musk (@elonmusk) 2 December 2017

Pesnička, ktorú bude Tesla Roadster hrať počas štartu a letu je pieseň od Davida Bowieho s názvom Spaci Oddity. No kedže cesta na Mars trvá minimálne 6 mesiacov, v určitom čase sa batéria v elektromobile vybije a k červenej planéte dorazí potichu. Škoda. 😀

Pri Muskovi je najlepšie to, že keď niečo takéto napíše, väčšina ľudí naozaj nevie čo si o tom myslieť. Je to pravda, nie je to pravda? No Musk tieto fanúšické pochyby okamžite vyvrátil keď odpovedal na tweet jedného z fanúšikovl:

“Len aby sme si to zopakovali, nákladom prvého letu rakety Falcon Heavy bude elektromobil od Tesly, ktorý bude hrať Space Oditty a bude mieriť k Marsu.”

Na čo mu Musk jednoducho odpísal: “Áno”

SpaceX potvrdilo náklad

No neskončilo to len pri šialených nápadoch Elona Muska. Joy Dunn, inžinierka firmy SpaceX tiež vydala tweet v ktorom píše: “Náklad Falconu Heavy bol oznámeny. Bude to úžasné!”.

Neskôr to dokonca potvrdila ďalším Tweetom: Oh áno, toto je naozaj a samozrejme, že tam budú aj kamery!”.

Tesla Roadster, ktorý poletí ako prvý náklad rakety Falcon Heavy k Marsu, váži cca 1250 kg a je dlhý cca 3.9 metra a široký 1.7 metra. Čo znamená, že sa naozaj nejedná o nereálnu predstavu Muska, kedže takéto rozmery a váha nebudú pre raketu Falcon Heavy vôbec problém odviesť a vyniesť zo zemského povrchu.

Nakoniec Musk ešte odpovedal na jeden tweet v ktorom napísal: “Červené auto pre červenú planétu.”

Čo teší nás je fakt, že na Mars sa ako prvé ľudské, osobné vozidlo dostane práve elektromobil. No tak isto nás zaujíma či Tesla spolu so SpaceX nevymyslela spôsob ako Roadsteru pribaliť nejaké tie batérie navyše aby nám mohol počas celého svojho letu vysielať zábery z kamier. 😀

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here