SpaceX je americkou technologickou spoločnosťou pôsobiacou vo vesmírnom priemysle, ktorú v roku 2002 založil Elon Musk. Spoločnosť zo začiatku vyvíjala a využívala len rakety Falcon 1 a Falcon 9. Avšak len o tri roky neskôr, v roku 2005, spoločnosť verejnosti predstavila svoje plány o vyvíjaní ich najväčšej a najvýkonnejšej rakety Falcon Heavy.

Prvotné plány spoločnosti boli, že premiérový štart rakety Falcon Heavy by sa mal uskutočniť v roku 2013, no to boli len smelé plány. Od roku 2013 bol štart rakety neustále posúvaný a v roku 2015, dva roky od plánovaného premiérového štartu, sme sa dočkali len animácie letu rakety Falcon Heavy.

Táto animácia po prvý krát ukázala v čom sa skrýva výhoda rakiet od SpaceX v porovnaní s raketami firmy ULA alebo ruských Soyuzov. Výhoda je opakované použitie prvých stupňov rakety.

Raketa Falcon Heavy

Koncept celej rakety bol v podstate veľmi jednoduchý. Jedná sa o spojenie prvých troch stupňov rakety Falcon 9 a jedného nového druhého stupňa s aerodynamických krytom, ktorý v sebe ukrýva náklad. A aj keď to vyzeralo pre SpaceX veľmi jednoducho, časom sa ukázalo, že toto spojenie troch prvých stupňov rakety Falcon 9 je omnoho náročnejšie ako predpokladali. 

Na rakete Falcon Heavy, ktorá má premiérový štart plánovaný na dnes, sa nachádzaju bočné prvé stupne, ktoré už raz do vesmíru leteli. Tieto dva prvé stupne absolvovali svoj let v roku 2016 a to misie Thaicom-8 a CRS-9. Samozrejme na to aby mohli byť použité na rakete Falcon Heavy museli byť modifikované a to omnoho viac ako SpaceX predopkladalo. Centrálny stupeň rakety je úplne nový a taktiež bol modifikovaný pre potreby rakety Falcon Heavy a líši sa od prvého stupňa rakety Falcon 9 verzie Block 3 zo všetkých najviac.

Všetko čo musíte vedieť pred dnešným štartom rakety Falcon Heavy, najvýkonnejšej rakety na svete

V budúcnosti by mala raketa Falcon Heavy využívať modifikované prvé stupne Block 5. Tie sa momentálne vyvíjajú primárne pre rakety Falcon 9, no budú taktiež používané s malými úpravami na raketách Falcon Heavy. Je pravdepodobné, že svoj prvý let zažijú ako prvý stupeň rakety Falcon 9 a opakovane budú lietať už ako upravené bočné prvé stupne rakety Falcon Heavy. Verzia Block 5 bude optimalizovaná pre rýchle znovupoužitie a lietať by mala už od jari tohto roku.

Cena štartu rakety Falcon Heavy bude cca 90 miliónov amerických dolárov, reálna cena však môže byť vyššia, to všetko záleží od misie a požiadaviek zákazníka. Nosnosť rakety sa mení podľa “destinácie”. Na nízku obežnú dráhu Zeme je Falcon Heavy schopný vyniesť 63 800 kg, na geostacionárnu obežnú dráhu je to 26 700 kg, k Marsu 16 800 kg a k Plutu 3 500 kg. Celková hmotnosť rakety Falcon Heavy aj s palivom je 1 420 788 kg. Šírka rakety je 12,2 m a výška celej rakety je 70 m. Raketa disponuje 27 motormi Merlin 1D (3 x 9 motorov), ktoré sa nachádzajú v prvých stupňoch, plus jeden motor, ktorý sa nachádza na druhom stupni.

Štartovacia rampa

V roku 2013 kedy bol plánovaný premierový štart rakety sa predpokladalo, že raketa bude letieť z rampy SLC-4E z leteckej základne Vandenberg v Kalifornii. Behom pár rokov však došlo k zmene plánov, spoločnosť SpaceX si prenajala dve rampy od NASA na pobreží Floridy a rozhodli sa, že raketa Falcon Heavy bude štartovať zo štartovacej plochy LC-39A. Z tejto štartovacej plochy v minulosti štartovali historické Apollo misie na raketách Saturn V a neskôr dokonca aj raketoplány.

Po prenajatí tejto rampy sa počítalo s tým, že z tejto štartovacej plochy bude lietať raketa Falcon Heavy, no SpaceX muselo svoje plány zmeniť po tom čo na štartovacej ploche LC-40 došlo k výbuchu misie Amos-6 v septembri 2016. Kedže SpaceX nemalo žiadne iné štartovacie rampy na východnom pobreží, aktivácia rampy LC-39A musela byť urýchlena. Daňou za toto skoršie uvedenie do prevádzky bolo, že rampa bola spočiatku schopná odbaviť len raketu Falcon 9.

Všetko čo musíte vedieť pred dnešným štartom rakety Falcon Heavy, najvýkonnejšej rakety na svete

Aby z rampy mohol odštartovať Falcon Heavy, boli potrebné niekoľkomesačné úpravy. Tie nakoniec SpaceX z veľkej časti vykonalo postupne v oneskoreniach medzi štartmi rakiet Falcon 9. Spoločnosť úpravy dokončila v decembri 2017 a ešte pred koncom roka došlo k skúšobnému vztýčeniu rakety Falcon Heavy na rampu.

Statický zážeh

Zo začiatku tohoto roku sme sa dočkali niekoľkých tankovacích skúšok rakety Falcon Heavy na štartovacej rampe LC-39A pred tým než sa SpaceX rozhodlo vykonať statický zážeh. Bolo to prvý krát čo SpaceX tankovalo, takpovediac, tri prvé stupne rakety Falcon 9 naraz.

Raketa Falcon Heavy bola v podstate veľkou neznámou pre inžinierov SpaceX a tak sme sa dočkali niekoľkých odkladov statického zážehu. Inžinieri potrebovali mať všetky systémy 100% odkontrolované a získať dodatočné dáta z takovania rakety. Statický zážeh sa nakoniec podarilo úspešne uskutočniť 24. januára. V tento deň bolo po prvý krát spustených všetkých 27 motorov Merlin 1D a to po dobu 10+ sekúnd.

Náklad

Keďže sa jedná o demonštračný let kde bude po prvý krát otestovaný celý chod rakety, je tu veľké riziko, že štart rakety Falcon Heavy skončí fiaskom. Dokonca sám Elon Musk sa niekoľko krát vyjadril, že je veľká pravdepodobnosť, že už pri statickom zážehu môže dôjsť k explózii rakety. Toto sa chvalabohu nestalo, avšak uvidíme čo nás bude čakať pri štarte.Elon Musk, Tesla, SpaceX, The Boring Company a rok 2017

Demonštračné lety nových rakiet so sebou vždy nesú určité riziko. Preto sa poväčšine pri demonstračných letoch do rakiet umiestňuje bezcenný náklad, väčšinou vo forme betónových kociek alebo kovových blokov. SpaceX sa samozrejme rozhodlo pre niečo výnimočnejšie a tak k červenej planéte poputuje červený Tesla Roadster Elona Muska.

Dokonca nové fotky, ktoré uverejnil Elon Musk na svojom Instagrame, potvrdili, že v Tesla Roadsteri bude sedieť aj Starman (hviezdny muž) v novom skafandri od SpaceX. Tento nový skafander bol navrhnutý pre astronautov, ktorí budú lietať v novej Dragon 2 kapsule na ISS. Elon tohto “astronauta” nazval Starman, podľa všetkého podľa piesne Davida Bowieho, kedže tento prvý let rakety Falcon Heavy sa stal akousi poctou tomuto zosnulému spevákovi. Aj pri dnešnom štarte bude hrať pieseň od tohto umelca – Space Oddity.

Elektromobil Tesla Roadster bude so Starmanom vyslaný na obežnú dráhu slnka, ktorá bude dosahovať až na vzdialenosť obežnej dráhy Marsu. Tesla Roadster, verme tomu, že vo vesmíre strávi milióny rokov. V elektromobile od Tesly sa bude mimo iné v priehradke nachádzať kniha Stopárov sprievodca galaxiou a tiež uterák s nápisom “Don’t Panic” (nepodliehajte panike), ktorý odkazuje na túto fantastickú a vtipnú sci-fi knihu od Anglického autora Douglas Adams.

Prvé stupne rakety Falcon Heavy

A snáď viac ako na samotný štart sa mnoho fanúšikov SpaceX teší na pristávanie všetkých troch prvých stupňov rakety. Oba bočné prvé stupne sa pokúsia o pristátie na pevnine, na pristávacích plochách LZ-1 a LZ-2 v Mys Canaveral. Centrálny stupeň bude pristávať na autonómnej lodi “Of Course I Still Love You” uprostred oceána. Autonómna loď sa bude nachádzať 325 km od pobrežia Floridy.

Všetko čo musíte vedieť pred dnešným štartom rakety Falcon Heavy, najvýkonnejšej rakety na svete

Verme, že dnes budeme svedkami úspešného premiérového štartu rakety Falcon Heavy! Ak si tento štart nechcete nechať ujsť tak určite sledujte náš blog, pár hodín pred štartom Vám ponúkneme webcast, kde budete môcť sledovať živý prenos, či už komentovaný od SpaceX, alebo s českým komentárom od KOSMONAUTIX.

Štart je zatiaľ plánovaný na dnes, 06.02.2018, o 19:30 SEČ, verme, že všetko pôjde hladko a štart prebehne bez akýchkoľvek technických problémov. 🙂

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here