Začiatkom februára bola jedna z amerických škôl blízko základne Vandenberg v Kalifornii, kde má SpaceX štartovaciu rampu, vykradnutá. Páchatelia urobili škody približne za 10 000 amerických dolárov. Zmizli počítače, iPady, projektor a 3D tlačiareň. A zlodeji nie len, že urobili veľké materiálne škody, no študentom zmizli aj všetky dáta a práce, ktoré mali v zariadeniach uložené.

No tento týždeň sa stalo niečo s čím škola nepočítala. Škole bol darový finančný dar, z neočakávaného zdroja. Do školy zavítali zástupcovia SpaceX, stretli sa so študentami z počítačovej učebne a darovali im 3D tlačiareň, ktorá bola zakúpená z fondu, kde SpaceX daroval 2500 amerických dolárov. A zástupcovia SpaceX nie len, že študentom predali dar, ale spoločnosť im urobila aj prednášku o vesmíre a firme SpaceX.

Elon Musk Blog, Vykradnutej škole SpaceX darovalo $2500
Zdroj: lompocrecord

Eric Krystkowiak, riaditeľ projektu SpaceX Vandenberg Air Force Base, povedal študentom, že on a jeho spolupracovníci sú nadšení, že môžu študentom pomôcť a poskytnúť im 3D tlačiareň.

Počas celodennej prezentácie, ktorú si pracovníci SpaceX pripravili pre študentov, Krystkowiak poukázal na prekážky a  zlyhania, ktorým SpaceX čelilo. Krystkowiak sa študentom snažil ich skúsenosť s vykradnutím učebne a stratou nie len materiálnych vecí, ale aj stratou ich tvrdej práce, ktorá bola v zariadeniach uložená, prirovnať k prekážkam a nešťastiam súkromnej vesmírnej spoločnosti SpaceX, pretože všetko sa dá prekonať. “Je to vytrvalosť”, povedal, “s výzvou prichádza skvelá príležitosť.”

Elon Musk Blog, Vykradnutej škole SpaceX darovalo $2500
Zdroj: lompocrecord

Štvorčlenný tím zo SpaceX, vrátane Krystkowiaka, inžinierky Sean Reailly, kancelárskeho koordinátora Sherylo Scotta a zástupkyni ľudských zdrojov Whitney Leis, sa rozprávali s deťmi o histórií spoločnosti SpaceX a o skúmaní vesmíru vo všeobecnosti. Krystkowiak tiež poznamenal, že aj zakladateľ spoločnosti Elon Musk čelil a čelí veľkým prekážkam, no celý čas nasleduje svoj cieľ, kolonizovať Mars a urobiť z človeka multiplanetárny druh. Krystkowiak dúfa, že diskusia aj nová 3D tlačiareň inšpirujú študentov.

Elon Musk Blog, Vykradnutej škole SpaceX darovalo $2500
Zdroj: lompocrecord

SpaceX však nebolo jedinou spoločnosťou, ktorá finančne pomohla vykradnutej učebni. Na stránke GoFundMe.com sa krátko po incidente vytvoril účet kde ľudia mohli prispievať svoje finačné dary. Trvalo menej ako týždeň aby sa splnil cieľ vo výške 5000 amerických dolárov. Dokonca polícií sa podarilo vypátrať zlodejov, ktorí už sedia vo väzení a mnohé z ukradnutých zariadení sú späť na svojom mieste.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here