V júni tohto roku vyšiel list najuznávanejších výkonných riaditeľov na svete. Tento list uverejňuje globálne známa webová stránka Glassdoor, na ktorej zamestnanci a bývalí zamestnanci hodnotia firmy a skúsenosti vo firmách. Zamestnanci majú možnosť hodnotiť plat, náročnosť, benefity, pracovnú dobu, riaditeľa, manažment,…

Glassdore na základe týchto informácií tvorí rôzne rebríčky, jedným napríklad rebríček najuznávanejších riaditeľov. Tento rok sa po prvý krát na tento list podarilo dostať aj Elonovi Muskovi. Ľudia pracujúci s Muskom a pre Muska, v jednej z jeho firiem, SpaceX, sa vyjadrili čo si myslia o pracovnom prostredí, o cieľoch SpaceX a o samotnom Muskovi.

Zamestnanci SpaceX milujú svoju prácu, prečo?

Ako sa z Muska stal riaditeľ

Elon Musk mal biznis v krvi už od malička. Už v 10 rokoch vytvoril a predal svoj prvý produkt, počítačovú hru. Musk sa narodil v Južnej Afrike a jeho život nebol vždy jednoduchý. Ako 17 ročný sa rozhodol skúsiť šťastie v Kanade, kde sa zamestnal v jeho prvej “dospeláckej” práci, ako čistič silážnych veží.

Od vtedy už prešlo mnoho rokov a Musk pokoril mnoho odvetví. Jeho prvá firma Zip2, bola viac ako úspešná. Musk ju predal v roku 1999 za neuveriteľných 305 miliónov amerických dolárov. Hneď po tom Musk založil nie príliš známu firmu, X.com, z ktorej sa neskôr stal už všetkým známy PayPal. Musk, ako spoluzakladateľ a väčšinový majiteľ, predal v roku 2002 PayPal firme Ebay za neuveriteľných 1.5 miliardy amerických dolárov. No a od vtedy sa Musk začal venovať svojím snom.

Od vysokej školy Musk vždy tvrdil, že sa chce dostať do troch odvetví. Vesmír, obnoviteľné zdroje energie a alternatívne možnosti prepravy. A Musk si tieto sny viac ako plní. Dnes sa venuje ako výkonný riaditeľ 4 firmám. Dve z nich sa venujú práve alternatívnym spôsobom dopravy, Tesla a The Boring Company, a ďalšie dve, SpaceX a Neuralink, sa venujú vesmíru a ľudskej mysli. Vo väčšine svojich firiem však Elon Musk figuruje nielen ako výkonný riaditeľ, no aj ako dizajnér či inžinier.

SpaceX

Posledných 15 rokov svojho života strávil Musk, medzi inými, ako výkonný riaditeľ firmy SpaceX. Tá vyrába a štartuje vesmírne rakety. A prečo? Čo je jeho cieľom? No predsa umožniť ľudom vytvoriť prvú, nezávislú, ľudskú kolóniu na planéte Mars.

Práve tento rok bol pre SpaceX prelomový. Po prvý krát sa im totižto podarilo použiť 2 krát tu istú vesmírnu raketu. Teda špecificky prvý stupeň rakety. No je to len prvý krok k naplneniu všetkých plánov, ktoré Elon Musk a SpaceX majú. SpaceX má v pláne v najbližších pár rokoch posunúť možnosti opakovaného použitia vesmírnych rakiet. SpaceX už navrhlo stroj, ktorý bude schopný opakovaného použitia, ako celok. Nie len prvý stupeň, ale aj samotná raketa budú môcť byť opakovane použité. Raketa bude schopná letu na obežnú dráhu Zeme, Mesiac, či Mars a bude schopná odviesť naraz viac ako 150 ton materiálu.  

Zamestnanci SpaceX milujú svoju prácu, prečo?

SpaceX ma naozaj veľkú šancu na úspech. Ich plány sú v tomto momente ukončiť čo najrýchlejšie vývoj iných rakiet, motorov či vesmírnych kapsúl v prospech tejto novej rakety. A majú to aj z čoho financovať. SpaceX má viac ako 70 pred-objednaných misií, čo im pri ich momentálnej kadencii štartov potrvá minimálne 2-3 roky. Len tieto misie by im mali priniesť obrat viac ako 10 miliárd amerických dolárov.

SpaceX momentálne zamestnáva cca 7000 ľudí. A tí sa vyjadrili, aké je to pracovať pre Elona Muska a jeho firmu. Musk v tomto momente manažuje nielen dizajn a vývoj, no tak isto kultúru v jeho firme. To pri zamestnancoch tvoriacich asi jednu z najinteligentnejších pracovných síl na svete, nie je jednoduché. Jeho čas delí medzi hlavnými kanceláriami SpaceX v mestečku Hawthorne v Kalifornii, štartovacím zariadením v Myse Canaveral na Floride, leteckej základni Vandenberg v Kalifornii, vývojovým centrom McGregor v Texase, a kanceláriami v mestách Houston (Texas), Chantilly (Virginia) a Washington (DC). No a to nehovoríme o jeho povinnostiach voči ďalším 3 firmám, Tesla Inc., The Boring Company a Neuralink.

8. najuznávanejší riaditeľ na svete

No aj napriek tomuto neuveriteľne nabitému programu, výkonný riaditeľ SpaceX, Elon Musk, zvláda svoje povinnosti na viac ako výbornú. Niektoré hodnotenia na portáli Glassdoor tvrdia o SpaceX a Muskovi: “Šialená, intenzívna mágia”, “Náročné, no vysoko uspokojivé”, “Ako pracovať s rodinou”.

No jeden z najlepších opisov, je opis jedného kopozitného technika, ktorý na Glassdoor napísal:

“Absolútne milujem pracovať pre SpaceX. Žijem si svoj sen vývoja a stavania vesmírnych rakiet. Hromada benefitov, všetko zdarma, oblečenie od SpaceX, jedlo, nápoje, zásoby a všetko ostatné čo nám strýko Elon dáva je naozaj úžasné, priam obdivuhodné, neuveriteľné, očarujúce. Žiadne slová a vety nevedia vyjadriť to, aké úžasné je byť súčasťou tímu SpaceX a toho čo robíme. Z hĺbky mojej duše ti veľmi pekne ďakujem, pán Elon Musk, za túto možnosť.”

Musk a jeho vedúci tím dokázali v SpaceX vytvoriť pozoruhodnú kultúru. Je naozaj otázne čo vyformovalo v Muskovi jeho prirodzený prístup k manažovaniu ľudí. No kde je to lepšie zistiť ako priamo pri zdroji, a tak Glassdoor požiadalo Muska o interview, a ten im vyhovel.

Zamestnanci SpaceX milujú svoju prácu, prečo?

Interview s Elonom Muskom

Čo pre teba znamená viesť ľudí?

Tvoja hodnosť z teba robí manažéra, no tvoji ľudia a tvoj tím z teba robí vodcu. My od našich vedúcich chceme aby nachádzali nové a inovatívne spôsoby ako inšpirovať a motivovať svoje tímy, aby znižovali pozornosť na nepodstatné a aby odbúravali všetky prekážky, ktoré stoja ich tímu v ceste za svojím cieľom. Pokiaľ si manažérom alebo vedúcim v SpaceX, to na čo najviac poukazujeme je, že tím, ktorý vedieš tam nie je na to aby ti slúžil. To ty si tam nato aby so slúžil tímu a pomohol mu robiť tú najlepšiu prácu. A to platí špeciálne pre mňa. SpaceX od svojich lídrov (vedúcich a manažérov) očakáva, že budú pracovať viac a tvrdšie ako ľudia ktorých vedú, no tak isto sa očakáva, že sa budú prednostne starať o svoj tím pred svojimi potrebami a teda im budú príkladom.

Aký bol tvoj najlepší deň ako výkonný riaditeľ?

Jedným z najlepších dní v SpaceX bolo keď sme dokázali po prvý krát opakovane letieť s vesmírnou raketou. Tím v SpaceX na tomto pracoval v podstate od samotného založenia firmy. Bol som naozaj hrdý na tím SpaceX za to, že to dokázali.

Aké sú tvoje rady ako byť produktívny, ako manažuješ svoj čas?

Sústredím sa na to čo je dôležité. Nemárnite svoj čas na práci, ktorá nerobí veci lepšími.

Zamestnanci SpaceX milujú svoju prácu, prečo?

Čo by si poradil novým lídrom?

Zamestnávajte iba najlepších ľudí… to je 90% úspechu, zamestnávať tých nesprávnych ľudí vás môže stáť mnoho. Snažíme sa našich lídrov naučiť aby zamestnávali ľudí, ktorí sú lepší ako oni sami, a teda robia firmu stále lepšou a lepšou. Mojou ďalšou radou by bolo aby ste nenasledovali zaužívané. Vždy sa snažte pýtať prečo. Uistite sa, že vždy rozumiete základným princípom toho čo idete robiť pred tým než sa začnete zapodievať detailami, ináč budete vždy stavať na nestabilných základoch.

Čo je najdôležitejšie pre teba ako výkonného riaditela?

Myslím si, že je naozaj dôležité aby sme všetci mali pred sebou inšpirujúcu a príťažlivú budúcnosť. Aby sme robili niečo, čo je naozaj benefitujúce spoločnosti. Môže to byť niečo, čo má obrovský dopad na malú skupinku ľudí, alebo niečo, čo má malinký dopad na veľké množstvo ľudí.

Aká bola tvoja prvá práca?

Napísal som a vydal počítačovú hru keď som mal 10. Prvá “dospelácka” práca bola čistenie silážnych veží na farme môjho bratranca v Saskatchewan [jedna z provincií v Kanade].

Aka je tvoja ranná rutina?

  1. Odpovedať na kritcké e-maily asi 30 minút
  2. Rozlúčiť sa s deťmi pred tým než odídu do školy
  3. Sprcha
  4. Jazda do práce
  5. Mať väčšinou inžinierske alebo dizajnérske rozhovory

Keď neplánuješ cestu na Mars, ako tráviš rád svoj voľný čas?

Burning Man, hrať tímové first-person shooter hry s mojimi deckami, pozerať filmy, tráviť čas s priateľmi a čas od času divoká párty.

Pokiaľ sa vám páči predstava práce pre SpaceX, budeme vás musieť sklamať. Aj keď firma momentálne stále hľadá nových ľudí, pretože vyvíja raketové motory a nimi poháňané vesmíre rakety, jej technológia je považovaná za armádnu a preto, podľa regulácii vlády USA, môžu zamestnávať len občanov USA. No pokiaľ máte v USA vzdialených bratrancov, tety, ujov či inú rodinu, tak neváhajte a rýchlo do USA. Keby som tam rodinu mal ja, už pre nich pracujem! 🙂

Zdroj: Glassdoor, Wikipedia

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here