Prešli len tri dni od posledného štartu rakety Falcon 9 a SpaceX je už pripravené na ďalšiu misiu. Dnes, 02.04.2018 o 22:30:38 SELČ poletí raketa Falcon 9 k Medzinárodnej Vesmírnej Stanici. Štartovacie okno je okamžité a predpoveď počasia je 80% v prospech štartu v hlavnom termíne. Náhradný termín pre túto misiu je na druhý deň, teda 03.04.2018. Statický zážeh bol úspešný a prebehol 28.03.2018 o 18:15 SELČ.

Primárnym nákladom tejto misie je kosmická loď Dragon, ktorá na Medzinárodnú Vesmírnu Stanicu ponesie zásoby potravín a nové experimenty. Na palube Dragon kapsule môžno napríklad nájsť prístroj na študovanie búrok na Zemi alebo experiment zameraný na výrobu vysoko kvalitných produktov z kovového prášku. Na palube sa bude nachádzať aj niekoľko experimentov zo strediska CASIS (Center for the Advancement of Science in Space), ktoré sa budú sústrediť najmä na študovanie vplyvu kosmického prostredia na rôzne materiály.

Hmotnosť celého nákladu je 2 647kg. Prvý stupeň rakety Falcon 9 nesie číslo B1039.2 a vo vesmíre už bol, presnejšie s misou CRS-12, ktorá do vesmíru letela v auguste minulého roku. Rovnako Dragon kapsula má svoj prvý štart už sa sebou. Dragon, ktorý dnes poletí, v minulosti absolvoval misiu CRS-8, presnejšie v apríli 2016.

Raketa Falcon 9 bude dnes štartovať so štartovacej rampy SLC-40 z Mysu Canaveral na Floride a bohužiaľ ani dnes sa nedočkáme záchrany prvého stupňa. SpaceX podľa všetkého aj dnes prevedie len experimentálne pristávanie na vode.

Sledujte dnešnú zásobovaciu misiu na EMblogu.

Oficialny Webcast SpaceX (Anglicky)

Kosmonautix.cz Webcast (Česky)

NAŽIVO – Misia Iridium NEXT 41 – 50

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here